Součástí každého nového zákona zřejmě bude i seznam povinností

Součástí každého nového návrhu zákona asi bude seznam povinností, které by v případě schválení přinesl. Navrhuje to skupina poslanců opozičních ODS a Pirátů i vládního hnutí ANO s cílem, aby se lidé včetně třeba podnikatelů snadněji orientovali v právních předpisech. Podle předkladatelů navrhovaný zákon výrazně usnadní orientaci v zákonech a povinnostech, které z nich vyplývají.

„V množství předpisů, které vznikají, se obtížně orientují i právníci. Tím složitější je tato orientace pro malé a střední podnikatele nebo kohokoliv jiného, kdo se na právo nespecializuje. Přehled zaváděných povinností tuto situaci mění. Je to další z řady nástrojů, které přispějí ke změně přístupu státu k občanům. Podle navrhované úpravy bude muset s každým zákonem, který Sněmovna projednává, vzniknout také přehled toho, jaké povinnosti s sebou takový zákon nese, a sankcí, které za jejich neplnění zavádí. Prostě chceme, aby byl právní řád pro občany srozumitelnější,“ uvedl místopředseda ODS pro veřejnou správu Martin Kupka.

Vytvoření tohoto přehledu ve formě tabulky by měl jako povinnost každý předkladatel návrhu zákona, ať je to vláda nebo jednotliví poslanci. Před vydáním ve sbírce zákonů by byl tento přehled doplněn o povinnosti, které byly do zákona zaneseny až v legislativním procesu. Kromě nových povinností bude přehled obsahovat i povinnosti, které nový zákon ruší. Výsledkem by měl být přehlednější právní řád.

„Je to také další pokus, jak přibrzdit neustálý přesun nových a nových povinností na občany a podnikatele a jednoznačně nasvítit, co který zákon do jejich života skutečně přináší. Všichni, kteří navrhují zákony, tak budou muset vyložit karty na stůl hned na začátku. Musí být prvořadým zájmem státu, aby občanům a podnikatelům umožnil snadněji se orientovat v jejich povinnostech, obzvláště když má jejich plnění pod hrozbou často drakonických sankcí vymáhat. Jsem rád, že několikaletá snaha Hospodářské komory známá pod názvem PES nezapadla a bude mít takovou legislativní oporu, kterou právě teď navrhují poslanci, a to napříč politickým spektrem,” říká Zdeněk Zajíček, jeden z iniciátorů právní úpravy a Právního Elektronického systému – PES.

„Klíčové pro návrh zákona je, že si dokázal najít podporu napříč Sněmovnou. To dává velkou naději, že se podaří prosadit, čímž se konečně usnadní lidem orientace v tom obrovském množství předpisů, které v současné době platí,“ doplnil předseda ústavně-právního výboru Marek Benda.

Úprava souvisí s elektronickou sbírkou zákonů, která by měla být spuštěna v ostrém provozu od roku 2022. Před tím by se měla 1,5 roku testovat. Informace budou podle něho k dispozici ve formě otevřených dat, budou tedy bezplatné.

Zdroj: Redakce + ČTK

Foto: Pixabay

Go to TOP