Větší regulaci pyrotechniky v novele veterinárního zákona žádá ministerstvo

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) požaduje v připomínkách k novele veterinárního zákona (č. 166/1999 Sb.) větší regulaci pyrotechniky. Chce, aby část výrobků nebyla dostupná veřejnosti a mohly je používat pouze osoby s odbornou způsobilostí. Před koncem loňského roku to uvedlo v připomínkách k novele, kterou připravuje Ministerstvo zemědělství. Marek Výborný, který resort řídí, na sociální síti X napsal, že chce zpřísnit prodej zábavní pyrotechniky. Podporuje to i ministr životního prostředí Petr Hladík, vyplývá z tiskové zprávy jeho úřadu.

 

Marek Výborný chce, stejně jako Ministerstvo pro místní rozvoj, zahájit diskusi o omezení kategorií pyrotechniky F2 a F3, která by se podle něj měla prodávat jen ve specializovaných prodejnách a ne například ve stáncích a supermarketech. „Stejně tak se musíme bavit o tom, kdo a kdy by mohl tuto pyrotechniku nadále odpalovat,“ doplnil. Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že v případě, kdyby s těmito výrobky mohly manipulovat jen způsobilé osoby, omezily by se nákupy v zahraničí a obcházení zákonů.

 

Ochrana domácích i hospodářských zvířat před hlukem a vliv na ovzduší

Ministerstvo pro místní rozvoj, které vede Ivan Bartoš, také uvedlo, že hlavní důvod, proč zpřísnění veterinárního zákona navrhuje, je posílení ochrany domácích i hospodářských zvířat před hlukem. Vlivem na zvířata argumentoval i ministr zemědělství. Ministerstvo pro místní rozvoj v připomínkách k veterinárnímu zákonu napsalo, že by součástí novely měla být i změna zákona o pyrotechnických výrobcích.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v tiskové zprávě uvedlo, že Marek Výborný dá poslanecký pozměňovací návrh k novele zákona o ochraně ovzduší, které připravuje MŽP. Podporuje to i ministr Petr Hladík, který poukázal mimo jiné na dopady odpalování pyrotechniky na ovzduší. „Na odpalování pyrotechniky pak doplácí místa jako například Brno-Dětská nemocnice, kde se nachází jedna z monitorovacích stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Nemocnice se nachází přibližně jeden kilometr od centra Brna. Když se podíváme na data z letošního Silvestra, tak můžeme vidět, že se hodnota o půlnoci zvýšila trojnásobně,“ uvedl.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) sleduje pravidelně koncentraci znečišťujících látek v ovzduší v souvislosti s novoročními oslavami. Minulý týden v tiskové zprávě uvedl, že na přelomu let 2023/24 byly nejvyšší hodinové průměrné koncentrace prachových částic PM10 naměřené na stanici ve Frýdku-Místku, dále na stanici Praha 9-Vysočany a na stanici Ústí nad Labem-město.

Podle ČHMÚ je nutné si uvědomit, že koncentrace znečišťujících látek sice jasně ukazují vliv odpalování pyrotechniky, nejsou ale přímo úměrné odpálenému množství. Není tak možné říct, že zrovna ve Frýdku-Místku se letos odpalovalo nejvíce. „Zde vstupuje do hry například i počasí, a to zejména rozptylové podmínky, které determinují, jak rychle se znečištění rozptýlí i jaké budou výchozí koncentrace před půlnocí,“ upozornili meteorologové.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP