Ministr spravedlnosti navrhl ke jmenování 51 nových soudců

Státní zástupce Marek Bodlák, který na Vrchním státním zastupitelství v Praze řídí Odbor závažné hospodářské a finanční kriminality, zřejmě oblékne soudcovský talár. Jeho jméno figuruje v seznamu 51 kandidátů na nové soudce, který na své zasedání ve středu 14. září 2022 projedná vláda. Společně s Markem Bodlákem navrhl ministr spravedlnosti JUDr. Pavel Blažek, Ph.D., ke jmenování soudcem také jednoho dalšího státního zástupce a deset advokátů.

 

Nová vlna jmenování soudců se týká výhradně hlavního města Prahy a severní Moravy a Slezska. Na pražské obvodní soudy má zamířit 31 nováčků, zbytek k okresním soudům spadajícím pod Krajský soud v Ostravě.

Mezi kandidáty převažují ženy, je jich 35. Nejmladším uchazečům je 30 let, což je nejnižší možná hranice pro věk soudce. Nejstarším z kandidátů je právě státní zástupce Marek Bodlák, kterému je 47 let a měl by posílit Obvodní soud pro Prahu 2. Druhým nominovaným státním zástupcem je jedenačtyřicetiletý Petr Babka z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové. Ten má působit u Obvodního soudu pro Prahu 6.

Z deseti navržených advokátů jich má sedm soudit u okresních soudů na severu Moravy, tři v Praze. Mezi ostatními nominovanými jsou převážně dosavadní asistenti soudců, dále tři justiční čekatelé a jedna personalistka České správy sociálního zabezpečení, která dříve pracovala na Ministerstvu spravedlnosti v Oddělení justičního dohledu.

Soudce obecných soudů jmenuje podle Ústavy prezident republiky. Jeho rozhodnutí vyžaduje spolupodpis premiéra, proto seznam kandidátů vždy projednává vláda.

 

Zdroj: ČTK
Foto: archiv Ministerstva spravedlnosti

 

Go to TOP