Poslanci Evropského parlamentu chtějí zaručit zaměstnancům právo na odpojení

Možnost odpojit se mimo pracovní dobu od komunikace se svými nadřízenými a zaměstnavateli by měli mít všichni zaměstnanci v zemích Evropské unie. Poslanci Evropského parlamentu vyzvali v usnesení, přijatém ve čtvrtek 21. ledna, členské státy EU, aby zavedly pravidla zajišťující lidem právo být mimo dosah šéfů. Evropská komise by podle zákonodárců měla připravit celounijní normu řešící problém, který zvýraznilo rozšíření práce z domova během pandemie onemocnění covid-19.

 

„Lidé jsou pod tlakem, aby neustále kontrolovali e-maily či pracovní zprávy v obavách, že budou muset okamžitě zareagovat,“ prohlásil v parlamentní debatě maltský zpravodaj návrhu usnesení Agius Saliba. Podotkl také, že problém, který souvisí s digitalizací ekonomik, byl patrný již v minulých letech, zásadním způsobem se však projevil v souvislosti se šířením onemocnění covid-19. Během pandemie začala podle něj třetina lidí pracovat z domova, což sice výrazně pomohlo zpomalit šíření nákazy, mnoho lidí však pocítilo dopad neustálého připojení.

„Stali jsme se oběťmi našich telefonů, e-mailů, počítačů,“ podotkl Agius Saliba. Podle usnesení, pro které hlasovaly více než dvě třetiny přítomných poslanců Evropského parlamentu, by právo na odpojení mohlo být zakotveno například v kolektivních smlouvách mezi firmami a zaměstnanci.

Někteří zákonodárci namítali, že právo na odpočinek je již zajištěno v platných směrnicích EU, které souvisejí s pracovními vztahy, a že by bylo dostatečné zajistit jejich platnost i pro digitální pracovní kontakty. Další poslanci upozorňovali na fakt, že množství zaměstnanců, a to i zaměstnanců institucí EU (včetně Evropského parlamentu) bere svou nepřetržitou pracovní dostupnost jako samozřejmost.

„Víme, kolik hodin bychom měli pracovat a kdy odpočívat, ale řídíme se podle toho? Někdy ne,“ podotkla estonská poslankyně Yana Toomová, podle níž jsou důležité jak právní úprava, tak samotný přístup zaměstnanců k vyváženosti práce a osobního života.

Eurokomisař pro práci a sociální práva Nicolas Schmit uvedl, že normy EU je potřeba přizpůsobit práci na dálku, která se podle něj po pandemii může stát trendem.

„Nová digitální ekonomika se nemůže vyvíjet mimo pracovní právo včetně stanovení pracovní doby,“ prohlásil Nicolas Schmit. Než komise případně předloží návrh normy zohledňující právo na odpojení, měli by se podle jeho názoru zástupci zaměstnavatelů, odborů a vlád pokusit vyřešit tento problém prostřednictvím dohod.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP