Koalice se nakonec shodla na nižší 5% sazbě pro chystanou digitální daň

Koaliční rada se dnes shodla na pětiprocentní místo původně plánované sedmiprocentní sazby digitální daně. Úpravu navrhovala ministryně financí Alena Schillerová kvůli tomu, že původní sazba by byla nejvyšší ze zemí, které chtějí daň zavést nebo ji už zavedly. Koaliční rada se dnes sešla ve standardním formátu poprvé od začátku koronavirové krize.

Daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí, včetně České republiky, již prověřují Spojené státy americké. Ministerstvo financí v reakci na to uvedlo, že pokud se podaří v souvislosti s digitální daní najít řešení na úrovni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), je Česko připraveno daň na národní úrovni zrušit. Do té doby se na pozici ČR nic nemění.

USA se již několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla. Právě obavy z možné reakce USA a dopadu na český export jsou častým argumentem při debatách ve výboru. Ministerstvo financí zdůrazňuje, že národní návrh na digitální daň nemá ambici cílit na konkrétní zahraniční společnosti, ale odstranit nerovnost mezi firmami, které generují zisk na území ČR, ale jejich daňové odvody jsou nesrovnatelně nižší oproti společnostem působícím v tradičních odvětvích.

Pětiprocentní digitální daň se má vztahovat na internetové firmy v ČR s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít v tuzemsku roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Týkat by se měla předních světových společností jako Google, Facebook, Amazon či Apple.

Digitální daň měla začít platit již letos a počítal s ní již původní schválený rozpočet na letošní rok.


Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

 

Go to TOP