Prezident republiky nerespektuje její základní zákon – Ústavu ČR

Prezident Miloš Zeman včera dne 14. srpna 2019 definitivně potvrdil, že nehodlá respektovat Ústavu. Ta stanoví v čl. 68 odst. 2, že na návrh předsedy vlády jmenuje členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů. Zeman ve středu oznámil, že nechce jmenovat místopředsedu ČSSD Michala Šmardu ministrem kultury tak, jak mu to na žádost sociální demokracie navrhl premiér Andrej Babiš. Podle hlavy státu je Šmarda odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury.

„Prezident může odmítnout jmenování ministra jen kvůli právní překážce nebo kdyby byl navržený bezpečnostním rizikem,“ uvedl v České televizi ústavní právník Jan Kysela v reakci na stanovisko prezidenta Miloše Zemana. Argument odborné způsobilosti, se kterým prezident přišel, podle Kysely může vznášet strana, která ministra nominuje, nebo premiér, nikoli hlava státu.

„Prezident může odepřít jmenování, když je tu právní překážka. Dříve to byl lustrační zákon, dnes například zákon o střetu zájmů,“ dodal Kysela. Dalším důvodem by mohlo být, pokud by měl prezident od tajných služeb informace o tom, že kandidát představuje pro Česko bezpečnostní riziko. Za ryze teoretickou pak označil možnost odmítnutí v případě, že by premiér navrhl negramotného kandidáta. „Jinak má prezident vyhovět předsedovi vlády, protože za vládu je odpovědný předseda vlády,“ doplnil.

Kysela také odmítl prezidentovu argumentaci o tom, že by se Šmarda neměl stát ministrem kultury, protože nemá s kulturou odborné zkušenosti. „Argument odbornosti je legitimní ve vztahu ke straně, která ministra nominuje, a ve vztahu předsedy vlády,“ řekl.

Premiér Andrej Babiš může bránit prezidentovi podáním kompetenční žaloby. Druhou možností je, že se předseda vlády i šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček se situací smíří a budou akceptovat kandidáty do vlády, které jim předloží prezident. V takovém případě by už ale vláda nebyla premiérova, ale prezidentova.

Zdroj: ČTK, redakce AD

Go to TOP