Česko působí ve dvacítce společných vyšetřovacích týmů
Čeští policisté a státní zástupci aktuálně pracují ve dvacítce společných vyšetřovacích týmů s jinými státy. Jedním z nich je například skupina, v níž Češi s polskými kolegy objasňují prosincový tragický výbuch v dole ve Stonavě na Karvinsku. Nejčastěji Česko využívá tento typ justiční spolupráce se Slovenskem, významná je ale i kooperace s Německem a Velkou Británií.
Vyšetřovací týmy pracují na základě dohody uzavřené mezi dvěma nebo více státy a usnadňují a zrychlují komunikaci policistů a státních zástupců v jednotlivých zemích. Společné vyšetřování se zaměřuje hlavně na případy závažných daňových deliktů, drogovou kriminalitu, ale i na obchodování s lidmi či nelegální migraci a převaděčství.
Češi se od uzavření první dohody v roce 2008 podíleli na činnosti 58 takových týmů, a spolupracovali tak s kolegy z celkem 16 evropských států.
Se Slovenskem zatím Česko utvořilo 17 dvoustranných a čtyři vícestranné týmy. S Německem takto spolupracovalo dohromady desetkrát a s Velkou Británií devětkrát. “Z důvodu rizika tvrdého brexitu jsou po dohodě s Velkou Británií původní dohody nahrazovány novými dokumenty opřenými o jinou právní úpravu určenou pro justiční spolupráci s nečlenskými zeměmi Evropské unie,” popsal současnou situaci mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.
Na vyjednávání a uzavírání dohod se podílí mezinárodní odbor Nejvyššího státního zastupitelství. Vznik týmů koordinuje i evropská jednotka justiční spolupráce Eurojust, který přeshraničním skupinám poskytuje zázemí a finanční podporu.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay