Přesun protidrogové agendy ohrozí kontaktní centra i veřejné zdraví
Kontaktní centra, která pomáhají lidem se závislostmi, budou muset kvůli chystanému převodu protidrogové agendy z úřadu vlády na Ministerstvo zdravotnictví omezit provoz nebo dokonce skončit. Resort totiž neumí financovat zdravotně-preventivní programy uvnitř sociální služby, mezi které tato centra patří, řekl bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Přesun agendy protidrogové politiky, duševního zdraví, lidských práv, rovnosti žen a mužů na několik ministerstev kritizují zástupci lidskoprávních a protidrogových organizací a vládních rad.
O červencovém převodu agendy lidských práv a protidrogové politiky z úřadu vlády pod čtyři ministerstva rozhodl kabinet na návrh premiéra Andreje Babiše a vedoucí úřadu Tünde Barthy minulý týden bez předchozí debaty s experty. Tento týden Babiš řekl, že se nikam nepřesouvají rady, ale jen úředníci. Uvedl, že vláda záměr upravila a vzniknou dvě kanceláře na úřadu vlády – první pro lidská práva a menšiny a druhá pro duševní zdraví a závislosti. Spadat budou pod premiéra.
Přesun odborného úředního útvaru s tím, že premiér zůstane koordinátor, je podle Vobořila malý dobrý ústupek. „Ale oblast závislostí se tím vyřešit nedá. Každý měsíc se projednává velké množství zákonů. To se nedá stihnout v jednom člověku a jen reaktivně,“ podotknul. „Koordinátor pro oblast, ve které je bilion korun na trhu, čímž je srovnatelná s energetikou a naftou, ale má bezpečnostní důsledky, bude v době růstu černé ekonomiky potřebovat mnohem víc,“ dodal.
Pandořina skříňka
Centra navštěvuje podle Vobořila ročně asi 40 000 lidí, pracují v nich tisíce zaměstnanců. Na jejich provoz jde asi třetina prostředků z rozpočtu úřadu vlády, zbytek financují kraje a obce a každá samospráva má svá pravidla, uvedl Vobořil.
Podle něj ministerstvo tvrdí, že může hradit pouze zdravotnický materiál, například obvazy či injekční stříkačky. „Na mzdy pracovníků peníze dát nemohou. To je 400 milionů korun, na kterých je závislých 120 center,“ řekl. Připomněl, že právě kvůli tomu se rozpočet protidrogové politiky v minulosti přesunul na úřad vlády.
„Nyní ústně přislíbili, že to nebude problém, ale mám obavu, že je to Pandořina skříňka, kterou nakonec úředníci zastaví. Jakmile to otevřou, začnou chtít totéž i ostatní služby, které mají zdravotní programy, jako jsou například domy pro seniory,“ uvedl.
Není podle něj jasné, jak ministerstvo zdravotnictví s penězi na protidrogovou politiku naloží. „Budou je dávat do nemocnic, nebo začnou financovat ty služby, když celou dobu říkali, že neumí?“ řekl bývalý protidrogový koordinátor. Variantou je podle něj i přesun financí do krajských rozpočtů. To však považuje za rizikové. „Ministerstvo jim nemůže přikázat, aby je dalo na protidrogovou agendu,“ uvedl.
Omezení fungování center by mohlo mít dopad na veřejné zdraví
Vobořil varuje, že omezení fungování center by mělo dopad na veřejné zdraví. „Jestli něco drží drogovou problematiku na rozumném průměru a udržuje nulové HIV, jsou to tato centra. Policie s represí pro to neudělá nic,“ míní. Podle něj by lidé se závislostmi bez pomoci končili na ulici a rozmohly by se kvůli tomu nemoci, například žloutenka. Riziko Vobořil vidí také třeba v návratu heroinu či možné fentanylové krizi.
Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS) společně s Adiktologickou sekcí Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR kvůli přesunu agendy závislostí z úřadu vlády na ministerstvo zdravotnictví vyhlásily výstražnou stávku nazvanou „O nás bez nás“. Uvedly to v prohlášení, které ve čtvrtek zaslaly ČTK. V pondělí 1. června v poledne na dvě hodiny přeruší své služby a vyjádří protest například černým oblečením nebo transparenty, řekl ČTK ředitel APAS Matěj Hollan.
Odborníci: změna ohrozí dostupnost, kvalitu a kontinuitu péče o klienty
Odborníci poskytující pomoc závislým se obávají, že chystaná změna ohrozí dostupnost, kvalitu a kontinuitu péče o jejich klienty. Vyzvaly proto vládu, aby zrušila své rozhodnutí, které kritizují i další experti či odbory. Podle kabinetu bude ale fungování v novém modelu efektivnější.
Podrobnosti o důvodech a průběhu výstražné stávky oznámí na tiskové konferenci ve středu 3. června. „Pokud to nebude stačit, budeme zvažovat další kroky, protože situace je opravdu vážná,“ uvedl Matěj Hollan.
Podporu protestní akci vyjádřily výbor Společnosti pro návykové nemoci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a výkonný výbor České asociace adiktologů, která už dříve označila dosavadní model fungování za funkční a respektovaný i v mezinárodním kontextu.
APAS tvrdí, že přesun agendy závislostí pod Ministerstvo zdravotnictví ohrožuje existenci nízkoprahových služeb, terénních programů, ambulantní a následné péče či preventivních programů pro děti a mládež. Vláda podle nich o přesunu rozhodla náhle, bez konzultací s ministerstvy i dalšími státními institucemi a odbornými organizacemi.
„Je ohrožena síť služeb. Naše zkušenost ukazuje, že dotační mechanismy Ministerstva zdravotnictví jsou omezené a rigidní. Neumožňují adekvátní financování nízkoprahových, poradenských, preventivních a sociálních programů na pomezí sociálních, zdravotních a výchovně-vzdělávacích služeb,“ míní APAS.
Izolované řešení paralyzuje schopnost flexibilně reagovat na nové výzvy a hrozby
Asociace se obává, že nebude fungovat dosavadní součinnost ministerstev zdravotnictví, sociálních věcí, školství, financí, spravedlnosti a dalších resortů. „Izolované řešení agendy v rámci jednoho ministerstva paralyzuje schopnost flexibilně reagovat na nové výzvy a hrozby, jako jsou digitální závislosti, syntetické drogy, nabídka látek na nelegálním trhu a v šedé zóně, bezpečnostní hrozby apod. Stejně tak paralyzuje poskytování širokého spektra existujících služeb,“ uvedla v prohlášení.
Vláda podle ní ignoruje doporučení odborné veřejnosti, která dlouhodobě navrhuje posílení mechanismu koordinace a financování sítě služeb, včetně vzniku samostatné nadresortní agentury.
Asociace požaduje, aby vláda své rozhodnutí revokovala a přizvala k jednání zástupce odborných společností. Co nejdříve by se podle ní měla sejít Rada vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a vláda a ministerstva by měly začít jednat o vzniku adiktologické agentury.
Přesun agendy protidrogové politiky, duševního zdraví, lidských práv, rovnosti žen a mužů ze Strakovy akademie na několik ministerstev kritizují zástupci lidskoprávních a protidrogových organizací a vládních rad.
Odbory Agentury pro sociální začleňování vyhlásily kvůli reorganizaci na 1. června jednodenní stávku, rozhodnutí kabinetu kritizovaly i odbory na úřadu vlády.
Více o přesunu agend na ministerstva se dočtete také ZDE.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com