Senátní výbor nepodpořil zákon upravující pravomoci celníků
Senátní hospodářský výbor kvůli nesrovnalostem v připojených novelách nedoporučil schválit celnický balíček, jehož cílem je upravit pravomoci celníků a zefektivnit činnost celní správy. Zároveň 10. června ale nenavrhl ani žádné úpravy. Pokud by stejné stanovisko zaujal tento týden i Senát jako celek, normu by dostal k podpisu prezident jako přijatou po uplynutí měsíční lhůty, kterou horní parlamentní komora na projednávání zákonů má.
Celnický balíček mění 118 zákonů, především zákony upravující správu daní a působnost celníků. Na potřebu oprav zákonů o sociálních dávkách a zdravotním pojištění upozornili senátní legislativci. Podle nich se kvůli jiným již přijatým úpravám těchto dvou norem může stát, že celnický baliček v nich nakonec kvůli posunu značení odstavců zruší jiná ustanovení, než vláda a sněmovna zamýšlely. Senátoři nebyli spokojeni s vysvětlením předkladatelů, že by bylo možné nesrovnalosti opravit ve Sbírce zákonů.
Balíček má podle generálního ředitele celníků Marka Šimandla zjednodušit práci celní správy. Správa má podle něj nyní 46 kompetencí, chce se některých zbavit, a jiné naopak upravit. Celníci by se do budoucna například už nemuseli podílet na kontrole nelegálního zaměstnávání cizinců. Přibýt by jim měly naopak pravomoci ministerstva zemědělství ohledně denaturace lihu.
Už na základě schváleného vládního konsolidačního balíčku z roku 2023 se od letošního července sníží počet celních úřadů z nynějších 15 na šest. Na místech rušených úřadů zůstanou územní pracoviště.
Celní správa bude například určovat složení denaturačního prostředku, povolovat výjimky z denaturace nebo například povolovat individuální normy ztrát lihu. Bude vydávat i stanoviska k žádosti o koncesi na výrobu lihu. Nebude vyžadovat oznámení o příležitostném prodeji lihovin například na hasičském plesu. Na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský přejdou pravomoci celníků ve vztahu k ohlašování pěstování máku nebo technického konopí.
Změna v zákonu o povinném značení lihu umožní prodávat i balení o objemu od tří do pěti litrů. Podmínkou bude to, že půjde o skleněnou nádobu opatřenou jednocestným uzávěrem. Dosavadní omezení objemu spotřebitelského balení na nejvýše tři litry přinesl zákon z roku 2013 o povinném značení lihu, který reagoval na metanolovou aféru z předchozího roku. Předtím bylo možné prodávat až šestilitrová balení.
Zdroj: ČTK
Foto: redakce AD