Jedna minuta zastupitelům k přednesení dotazu nestačí, potvrdil NSS
K přednesení připomínky, podnětu či dotazu jedna minuta zastupitelům nestačí, rozhodl dne 9. června 2025 svým rozsudkem č. j. 4 As 43/2025-26 Nejvyšší správní soud (NSS). Zamítl kasační stížnost města Protivín na Písecku proti rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích, podle kterého zastupitelstvo zasáhlo do práv opozičního zastupitele Milana Mráze. Rozhodnutí NSS je dočasně zpřístupněné na úřední desce.
Zastupitelstvo si stanovilo časové omezení dvou minut pro rozpravu a jedné minuty pro dotazy, připomínky a podněty. Zastupitel Mráz pak opakovaně přišel o slovo, když limit překračoval.
Opoziční zastupitel podal žalobu ke krajskému soudu, podle kterého jednu minutu nelze obecně považovat za dostatečný prostor pro uvedení do problematiky, přednes názorů, formulaci dotazu či vyústění připomínky. „Musí zde být prostor i pro přednes složitější otázky či podnětu,“ uvedl krajský soud.
Město v kasační stížnosti uvedlo, že smyslem časového limitu je efektivní a hospodárné jednání zastupitelstva. „Není možné opakovaně mluvit o ničem a protahovat tím zasedání o hodiny. To by také mohli zastupitelé na zasedání přestat chodit a paralyzovali by tím město,“ uvedl ke kauze starosta Protivína Jaromír Hlaváč.
NSS potvrdil rozsudek krajského soudu jako správný. Na věci nic nemění ani to, že jednací řád neomezuje počet vystoupení tazatelů.
„Limit jedné minuty na vystoupení nemusí být vždy dostatečný pro přednesení podstaty dotazu, na který nutně navazuje další diskuse. V případě, že bude tazateli opětovně uděleno slovo, bude nucen reagovat na předcházející diskusní příspěvky, přičemž si lze představit, že mnohdy nebude mít prostor rozvíjet původní myšlenku či se k ní vracet,“ uvedl v rozhodnutí senát NSS s předsedou Jiřím Pallou.
Ministerstvo vnitra v metodickém doporučení k činnosti územních samosprávných celků doporučuje, aby časový limit pro vystoupení nebyl kratší než tři minuty.
Zdroj: ČTK, NSS
Ilustrační foto: FREEPIK.com