Vláda vstoupí do řízení před Ústavním soudem o platech soudců
Vláda bude vystupovat jako vedlejší účastník v řízení, ve kterém Ústavní soud (ÚS) posuzuje na základě podnětu Okresního soudu v Děčíně možnou protiústavnost letošního zmrazení soudcovských platů, sdělila 5. června Markéta Poslušná z tiskového oddělení Ministerstva spravedlnosti. Na středečním zasedání kabinet schválil, že bude u soudu usilovat o zamítnutí návrhu. Žaloby podali i další soudci. S ohledem na dlouhodobou praxi lze předpokládat, že případné návrhy z jiných soudů přičlení ÚS k prvnímu zahájenému řízení.
Soudce okresního soudu v žalobě argumentuje tím, že zásahy do platů soudců musí být výjimečným a dočasným opatřením, že případné platové restrikce se musí týkat všech zaměstnanců ve veřejném sektoru, nikoliv selektivně soudců, a že exekutiva musí zásahy do platů řádně odůvodnit. Ani jedno z těchto kritérií podle něj zásah do platů soudců nesplnil. Upozorňuje také, že napadený zákon přijali zákonodárci několik měsíců poté, co ÚS obdobný zásah prohlásil za nepřípustný. Podle soudce to zavdává pochybnost o respektu zákonodárců k ÚS.
Soudce za únor dostal plat 164 300 korun a paušální náhradu výdajů 6700 korun. Kdyby vláda do mechanismu výpočtu platů nezasáhla, měl by nárok na 174 700 korun a náhradu 7200 korun. Kolegovu žalobu dostala na stůl děčínská samosoudkyně Andrea Pěničková, jeho argumenty uznala jako důvodné a předložila ústavním soudcům návrh na zrušení fixní platové základny ve vztahu k soudcům.
Desítky soudců už kvůli platovým výměrům podaly civilní žaloby a domáhají se dorovnání na úroveň, která by jim náležela podle standardního zákonného výpočtového mechanismu. Plat soudce se určuje jako součin koeficientu a platové základny, která má být trojnásobkem průměrné hrubé měsíční mzdy v předminulém kalendářním roce. Vláda však pro většinu letošního roku stanovila platovou základnu napevno, zdůvodnila to rozpočtovými úsporami. Základna tak činí 121 685 korun, jinak by vzrostla výrazněji, přesáhla by 130 000 korun. Obdobně postupovala i u státních zástupců.
O návrhu děčínského soudu bude rozhodovat plénum, tedy sbor všech 15 ústavních soudců a soudkyň. Za jak dlouho se vyjádří k platům soudců, nelze předjímat. Pokud by ústavní soudci dospěli k závěru, že zásah do platů v justici je protiústavní, bude muset stát za letošek doplatit 817,4 milionu korun plus úroky z prodlení a náklady soudních řízení. Z toho by 620,3 milionu putovalo k soudcům a zbývajících 197,1 milionu ke státním zástupcům. Ministerstvo spravedlnosti odhad uvedlo v dokumentu, s nímž v dubnu seznámilo vládu.
Zdroj: ČTK
Foto: pexels.com