Státní zástupci a regionální zástupci ČAK se sešli k dohodám o vině a trestu
Krajská státní zástupkyně KSZ Ústí nad Labem Mgr. Anna Puchtová, její náměstkyně Mgr. Kateřina Doušová, okresní státní zástupce OSZ Ústí nad Labem JUDr. Lukáš Borovička a regionální zástupci ČAK pro region Severní Čechy JUDr. Zdeněk Grus a Mgr. Michaela Urbánková se dne 30. května 2025 sešli, aby prodiskutovali roční posun v problematice dohod o vině a trestu, a to včetně zpracované statistiky jednotlivých okresů spadajících pod KSZ Ústí nad Labem, jak si v roce 2024 na poli dohod o vině a trestu vedli. Samostatně byly také vyhodnoceny jak uzavřené dohody z iniciativy státních zástupců, tak obhájců.
Dohoda o vině a trestu je jedním z alternativních způsobů řešení trestních věcí. Jde o dohodu mezi státním zástupcem, obviněným a případně poškozeným. Její podstatou je prohlášení obviněného, že spáchal skutek, pro který je stíhán, a jeho vzdání se práva na projednání věci před soudem v dalším řízení. Zákonodárce v uvedeném případě umožňuje uvedenou skutečnost zohlednit při ukládání trestu s tím, že odsouzenému je ukládán mírnější trest a při ukládání trestu, který si obviněný se státním zástupcem dohodl, je možné v odůvodněných případech uložit trest i pod zákonem stanovenou sazbu.
Uvedený institut se součástí našeho právního řádu stal již 1. 9. 2012 novelou trestního řádu provedenou zákonem č. 193/2012 Sb., která umožnila trestní stíhání meritorně ukončit i prostřednictvím dohod o vině a trestu. Orgány činné v trestním řízení zjišťují skutkový stav věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti s tím, že trestní řízení by dále mělo probíhat rychle a hospodárně. Dohoda o vině a trestu je vhodným procesním postupem k naplnění obou uvedených principů a požadavků moderního trestního řízení.
Za účelem naplňování představ zákonodárce bylo dne 7. 12. 2018 mezi Nejvyšším státním zastupitelstvím a Českou advokátní komorou podepsáno Memorandum o součinnosti. Podle třetího článku Memoranda je dohodnuto každoroční vyhodnocení této spolupráce. Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem se k uvedené problematice pravidelně setkává a jedná s regionálními zástupci České advokátní komory. První vyhodnocení bylo provedeno již v březnu roku 2020, a od té doby dochází k pravidelným sezením.
„Státní zastupitelství začala v roce 2024 evidovat aktivitu jak státních zástupců, tak obhájců ohledně jednání o možnosti sjednat dohodu o vině a trestu. V okresech Chomutov, Teplice, Ústí nad Labem, Česká Lípa, Liberec a Jablonec nad Nisou byla zaznamenána v podstatě zanedbatelná aktivita státních zástupců při iniciaci jednání o možnosti využití tohoto institutu. Naopak v okresech Louny, Litoměřice a Děčín lze sledovat, že jak státní zástupci, tak i obhájci přistupují k pokusu o vyvolání jednání o dohodě o vině a trestu častěji. Vyšší aktivitu obhájců lze sledovat rovněž v okrese Liberec a Ústí nad Labem,“ uvedla Mgr. Anna Puchtová.
„Státní zástupci se domnívají, že z hlediska rychlosti a hospodárnosti řízení dává zejména smysl uzavírání dohod ve fázi před soudním řízením. V této souvislosti nabádají obhájce, nechť případné návrhy dohody činí ještě před podáním obžaloby a pro časové zefektivnění doporučují dozorujícího státního zástupce kontaktovat napřímo emailem či telefonicky nebo prostřednictvím e-podatelny příslušeného SZ. Obecně platí ochota o dohodách s obviněnými jednat na obou stranách,“ uvedl JUDr. Zdeněk Grus.
„Domnívám se, že je potřeba více zapojit i policejní orgány, které mají zejména v úvodní fázi trestního stíhání jedinečnou příležitost o existenci tohoto institutu a jeho výhodách výslovně poučit obviněného a případně jej pak nasměrovat na státního zástupce, aby jednání o dohodě zahájili,“ uvedla Mgr. Michaela Urbánková.
Všichni účastníci setkání se jednohlasně shodli, že tato setkání jsou přínosná a že jej budou za účelem naplňování Memoranda praktikovat i v dalších letech. Státní zastupitelství se hodlá zaměřit na otázku možnosti sjednávání dohod o vině a trestu ve věcech označovaných jako bagatelní, u nichž v minulosti nebyla tato možnost příliš uvažována.
Regionální zástupci nabízí svým severočeským kolegům, aby v případě, že k této problematice budou mít nějaké poznatky, ať už pozitivní nebo negativní, nechť se neváhají o ně s nimi podělit.
JUDr. Zdeněk Grus, Mgr. Michaela Urbánková
Foto: ČAK