VAROVÁNÍ! Až neuvěřitelných zneužití údajů advokátů přibývá

Česká advokátní komora opětovně, a o to důrazněji, varuje veřejnost před podvodníky, vydávajícími se za advokáty. Hlášení advokátů, že se za ně někdo falešně vydává, přibývají geometrickou řadou. Podvodníci se snaží vylákat z obětí peníze, osobní údaje, vlamují se do soukromí, straší a vzbuzují v lidech nejistotu a nedůvěru v právní stát. Jejich drzost a bezskrupulóznost nezná mezí. Někdy se jedná o takřka neuvěřitelné příběhy:

 

Pod rouškou falešné identity advokáta nebo advokátní kanceláře a za příslušný obnos slibují vyřídit sběr jahod ve Velké Británii, vybírají zálohy od zájemců o byt na úhradu kauce a prvního nájmu, příp. koupi auta. Nejčastěji však zasílají falešné e-maily s „upozorněním na porušení autorských práv“, ve kterých příjemce e-mailu vystraší, že ukradl autorská práva některé ze známých a světově uznávaných firem audiovizuálního průmyslu. Pokud se vystrašený příjemce e-mailu chce dozvědět víc a svou domnělou chybu okamžitě napravit, aby se vyhnul tučné pokutě, musí otevřít přílohy. Ty jsou však zavirované, a tedy nebezpečné.

„Ze smyšleného e-mailu a telefonního čísla se neznámý pachatel snažil vylákat z poškozených přístupové údaje do internetového bankovnictví či požadoval uhrazení smyšlené faktury. Přitom se vydával za advokáta jako údajný právní zástupce pronajímatele bytu, který má pro pronajímatele zjišťovat solventnost budoucích nájemníků. Poškození reagovali na smyšlený inzerát k pronájmu bytu,“ stojí v jednom z upozornění, zveřejněném na webu ČAK.

Stejně tak byl na jednom inzertním portálu slibován tučný výdělek za sběr jahod ve Velké Británii, samozřejmě po zaplacení nemalého poplatku. V Kaňkově paláci, sídle České advokátní komory, jsme přijali množství takových telefonických oznámení. Lidé si chtěli stěžovat na advokáta, který je měl podvést. Podvedl je však člověk, který advokátovi ukradl jméno a telefon. E-mailová adresa a samozřejmě i číslo účtu, na který bylo potřeba poslat požadovaný poplatek, byly falešné, patřily podvodníkovi.

 

Zatímco v roce 2023 přijala ČAK od advokátů šest hlášení o krádeži identity, v roce 2024 to bylo již více než třicet oznámení. K 4. červnu 2025, tedy ve 23. týdnu kalendářního roku, je na webu Komory zveřejněno 29 těchto upozornění!

 

O krádežích identity advokátů jsme veřejnost informovali poprvé v srpnu 2020. Tehdy se podvodníci neštítili zneužít údajů mrtvého advokáta, aby z lidí vymohli desetitisíce korun pod záminkou neexistujícího dluhu. Po několika dnech jsme varovali veřejnost podruhé: Šmejdi mění identitu, nechutné vyděračské praktiky zůstávají stejné.

V říjnu 2020 jsme zveřejnili třetí výstrahu: Krádeže jmen advokátů při páchání podvodů pokračují. Nyní i přes WhatsApp. Opět srpen, tentokrát roku 2024, a další varování: Česká advokátní komora varuje veřejnost před zloději advokátní identity. Leden 2025: ČAK opětovně varuje před zloději advokátní identity. O zneužitích advokátních údajů informovala i celostátní média (např. ZDE, ZDE, ZDE, ZDE či ZDE)

Nespornou výhodou u těchto typů podvodů je, že potenciální oběti mají velice jednoduchou a okamžitou možnost ověřit si, zda se jedná o skutečného advokáta nebo zda se za něj někdo vydává. Stačí nahlédnout do VYHLEDÁVAČE ADVOKÁTŮ A KONCIPIENTŮ zveřejněného na webových stránkách České advokátní komory.

S krádeží identity se v únoru potýkala i samotná Česká advokátní komora. Neznámá osoba vytvořila falešný profil „Česká advokátní komora – ČAK“ na síti Facebook a prostřednictvím sponzorovaného odkazu šířila na této síti a na Instagramu nepravdivé informace, patrně s cílem obrat lidi o peníze, nebo alespoň získat jejich údaje. Falešný profil na Facebooku návštěvníky vedl nikoli na web Komory, jak by se očekávalo, ale na stránky moneybacks.fun/cz, které nabízely, po vyplnění osobních údajů, právní konzultaci zdarma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stejně podvodníci postupovali i v případě advokáta Tomáše Sokola, když dokonce použili v reklamě na Instagramu jeho fotografii:

 

 

 

 

Jak postupovat, když máte obavu, že jste stali oběťmi falešného advokáta?

1. Zachovejte chladnou hlavu. A to i v případě, že vám někdo zavolá, představí se jako advokát a chce po vás okamžitou reakci v podobě zaslání čísla účtu či převedení peněz nebo jejich fyzické vydání na smluveném místě, jinak se stane něco ošklivého. V e-mailu na nic neklikejte, neotevírejte přílohy!
Advokáti takto nikdy nejednají! Rozhodně – pod hlavičkou advokátní kanceláře, při výkonu advokacie nepodávají inzeráty o sběru jahod!

2. Před tím, než začnete cokoli podnikat, podívejte se pečlivě, KDO vám píše e-mail. Adresa v 99,99 % bývá falešná, neshoduje se s adresou, kterou advokát či advokátní kancelář používá. Už to je neklamným znakem, že vás obtěžuje spam.

3. Pokud se vám volající představí jménem advokátky/advokáta, ověřte si jeho telefon ve Vyhledávači na webu ČAK.

4. Nejlépe uděláte, pokud se s advokátem, jehož jménem se vám někdo neznámý představil, spojíte osobně. Opět – ve Vyhledávači naleznete kontaktní údaje a většinou i webové stránky. Navštivte je, možná už je na nich oznámení, že se advokát, příp. AK, stali oběťmi zneužití údajů.

5. Tuto informaci hledejte případně i na webu České advokátní komory zde: https://www.cak.cz/aktuality.

6. Pokud se s podezřelou reklamou, sponzorovaným odkazem, spojenými s ČAK nebo výkonem advokacie „potkáte“ na sociálních sítích či na inzertním portálu, neklikejte na něj, nic nevyplňujte, rozhodně nikam neposílejte peníze! K odhalení podvodu, ale zejména k ochraně svých dat a peněz nejlépe přispějete tím, že odkaz vyfotíte a zašlete ho na vnejsivztahy@cak.cz.

 

 

Andrea Kábelová, administrátorka www.cak.cz
Foto: vygenerováno AI

Go to TOP