Obce mohou žádat o vznik kontaktních míst pro bydlení do konce týdne
Obce s rozšířenou působností budou moci dobrovolně žádat o zřízení kontaktních míst pro bydlení do konce tohoto týdne. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) prodloužilo termín, zprvu mohly samosprávy žádat do konce května, sdělil mluvčí MMR Petr Waleczko. Kontaktní místa mají být zřízeny na základě schváleného zákona o podpoře bydlení. Vzniknout podle něj má nejméně 115 kontaktních míst, dalších 90 obcí s rozšířenou působností pak dostane možnost dobrovolně se zapojit. Podle Svazu měst a obcí mají samosprávy o zprovoznění kontaktních míst zájem, v některých případech to ale vzhledem k nastaveným podmínkám nemají jednoduché.
Kontaktní místa budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Finální počet vznikajících kontaktních míst zatím k dispozici není. Podle Petra Waleczka se ale nižší zájem o nástroje zákona o podpoře bydlení u vybraných 90 obcí s rozšířenou působností dal očekávat. Jedná se totiž o území, ve kterých není problém bytové nouze tak závažný jako ve zbytku země.
„Častým argumentem obcí je, že nevidí na svém území potřebnost ve smyslu zatížení bytovou nouzí. MMR disponuje daty, ze kterých vyplývá v podstatě plošná potřeba kontaktních míst. Navíc se jedná o preventivní nástroj, který má přínos pro široké skupiny obyvatel, nejen osoby v bytové nouzi,“ uvedl mluvčí MMR.
Mezi obcemi s rozšířenou působností podle mluvčí Svazu měst a obcí Alexandry Kockové zájem o zřízení kontaktních míst převažoval. Problematika dostupnosti a udržitelnosti bydlení je totiž podle svazu v mnoha regionech aktuální. Limitující ale pro samosprávy mohla být krátká lhůta pro podání žádosti nebo nedostatečné financování. Problematické je ale také najít pro agendu kontaktních míst dostatečně kvalifikované zaměstnance. „V některých případech bylo třeba složitě skloubit tuto novou agendu s už existujícími službami, případně teprve navazovat spolupráci s dalšími partnery,“ sdělila Kocková.
Cílový počet přibližně 200 kontaktních míst může být podle svazu dosažitelný, záležet ale bude na finanční, metodické a organizační podpoře ze strany státu. „Do budoucna se ukáže, zda se přidají další obce s rozšířenou působností, které budou chtít nabídnout svým občanům služby kontaktních míst. Schvalování jejich počtu stanovuje nařízení vlády, které má svá pravidla a očekává se, že změny budou probíhat nejdříve v ročních intervalech,“ dodal Waleczko. MMR tak předpokládá, že v dalších letech se možnost zapojení obcí znovu otevře.
Zákon o podpoře bydlení má pomoci lidem ohroženým bytovou nouzí. Kromě zřízení kontaktních míst má podle něj vzniknout také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Zákon má pomáhat domácnostem s příjmy do 1,43násobku životního minima. V ČR žije podle MMR víc než 160 000 lidí v bytové nouzi. Desetinásobek lidí pak řeší problémy s bydlením, které by mohly vést až k jeho ztrátě.
Zdroj: ČTK
Foto: pixabay.com