A. Schwarzová: Způsob sdělení informací může ovlivnit život oběti i obviněného
V rámci speciální kategorie Talent roku soutěže Právník roku jsou každoročně oceňováni tři mladí právníci, mladé právničky do 33 let, autoři autentických písemných odborných či literárních prací. Ti získávají finanční odměnu v hodnotě 100 000. resp. 50 000 a 25 000 korun a šek na nákup produktů Wolters Kluwer ASPI nebo Praetor. Ze slavnostního večera Právníka roku 2024, který se konal v pátek 23. května v Brně, si odvážela za svou práci „Na tenkém ledě: Transparentnost trestního řízení a ochrana osobnosti v digitální době“ cenu nejvyšší asistentka soudce trestního úseku Krajského soudu v Ústí nad Labem Aneta Schwarzová.
Soutěžní práce Anety Schwarzové se věnuje problematice vzájemné provázanosti mezi transparentností trestního řízení a ochranou osobnosti v digitální době. Zkoumá, jak moderní technologie a mediální pokrytí ovlivňují presumpci neviny, soukromí obětí i pověst obviněných. Na konkrétních případech ukazuje rizika i důsledky veřejného přístupu k informacím a nabízí doporučení, jak lépe chránit osobnostní práva jednotlivců, aniž by byla ohrožena důvěra veřejnosti v justici.
Jak Aneta Schwarzová přiznala v rozhovoru pro Advokátní deník, vítězství v kategorii Talent roku pro ni bylo velkým překvapením. Ve své kratičké řeči na pódiu kongresového sálu hotelu International poděkovala nejen za udělení tohoto krásného ocenění, své díky směrovala také na své blízké, kteří ji neúnavně podporují při cestě za jejími cíli a sny, a na odbornou porotu, jež jí umožnila si jeden z těchto snů splnit.
Chtěla jste být vždy právničkou, paní doktorko? A proč jste si ze všech justiční oborů vybrala právě soudnictví?
Původně jsem chtěla být lékařkou, mou hlavní motivací bylo pomáhat lidem. Teprve po maturitě jsem si uvědomila, že bych se chtěla věnovat právu, kde rovněž mohu naplňovat hodnoty, které jsou pro mne důležité. Možná i proto se nyní v rámci své disertační práce zabývám tématem autonomie vůle ve zdravotnickém právu.
Z právnických profesí jsem si vybrala oblast soudnictví, neboť ji považuji za prostor, kde se právo stává živou součástí společnosti. Bezprostředně se zde propojuje význam právních norem s jejich dopady do každodenního života. Již během studií na vysoké škole jsem do této oblasti podvědomě směřovala. Po několika letech v justici mohu říci, že mě práce, kterou dělám, baví a je mým koníčkem. To považuji za nesmírně cenné.
Ve své soutěžní práci „Na tenkém ledě: Transparentnost trestního řízení a ochrana osobnosti v digitální době“ jste zpracovávala poznatky z vlastní praxe, tedy z práce asistentky soudce trestního úseku?
Z praxe jsem čerpala především inspiraci. Některé situace, se kterými jsem se při práci setkala, mě vedly k hlubšímu zamyšlení nad tímto tématem a jeho úskalími. Inspirace ale přicházela i odjinud, zejména z přečtených článků. Zamýšlela jsem se nad tím, jaké informace a jakým způsobem některá média sdělují. Vzhledem k tomu, že žijeme v digitální době, kde se informace šíří velmi rychle a často nekontrolovatelně, mohou být důsledky zveřejnění některých informací pro konkrétní osoby velice zásadní. Způsob, jakým jsou informace sdělovány, může ovlivnit, jaký postoj k ní široká veřejnost zaujme, což může mít následně vliv i na presumpci neviny, soukromí oběti i pověst obviněných.
Jak vnímáte své ocenění v kategorii Talent roku?
Upřímně to pro mne bylo veliké překvapení. Ocenění vnímám jako velkou čest a moc si ho vážím. Zároveň pro mne také představuje důležitou zpětnou vazbu, a to jak z hlediska zvoleného tématu, tak práce jako takové.
Děkujeme za rozhovor!
Aneta Schwarzová je absolventkou magisterského studia Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni. Následně složila státní rigorózní zkoušku na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde získala titul doktor práv.
V současné době působí jako doktorandka na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni na Katedře občanského práva. V rámci své disertační práce se zaměřuje na aktuální problematiku autonomie vůle ve zdravotnickém právu.
Je asistentkou soudce trestního úseku na Krajském soudě v Ústí nad Labem.
Kromě odborných článků aktivně prezentuje výsledky svého bádání na odborných konferencích.
V roce 2024 získala stipendium rektora za mimořádné studijní výsledky a vynikající reprezentaci univerzity v odborných oblastech, a to zejména pro svůj velmi aktivní přístup k doktorskému studiu a vlastní iniciativu, v rámci které rozvinula odbornou spolupráci s Řeckou národní komisí pro bioetiku a technoetiku (Hellenic National Commission for Bioethics & Technoethics).
Redakce AD
Foto: Petr Gebauer a archiv Anety Schwarzové