Jan Pichrt: S velkou pokorou děkuji všem, kteří mě nominovali i vybrali
Poslední z odborných kategorií, které byly letos v rámci slavnostního večera soutěže Právník roku 2024 oceněny, byla sekce Pracovní právo. Jejím vítězem se stal a „svatého Yva“ – od prezidenta Exekutorské komory Jana Mlynarčíka a Vítězslava Havliše, obchodního ředitele společnosti Canadian Medical – převzal profesor pracovního práva a práva sociálního zabezpečení na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, aktivní advokát a rozhodce Jak Pichrt.
Profesor Jan Pichrt spojil celý svůj profesní život s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy, kde působí už déle než 10 let jako vedoucí Katedry pracovního práva a práva sociálního zabezpečení. Je autorem či spoluautorem desítek publikací z oblasti pracovního práva a pod jeho vedením vznikla i zcela nová učebnice tohoto právního oboru, která byla oceněna Cenou Jaroslava Jirsy. Profesor Pichrt je rovněž aktivním advokátem, rozhodcem a členem pracovní komise při Legislativní radě vlády.
„Chtěl bych poděkovat všem, kteří mě nominovali – tedy i odborné porotě – za dobrý vkus, který projevili tím, že mě vybrali,“ řekl v žertu těsně po převzetí ceny v hotelu International Jan Pichrt. „Ale teď zcela vážně – s velkou pokorou děkuji všem, kteří mě nominovali a kteří mě nakonec vybrali. Chtěl bych poděkovat svým kolegům na právnické fakultě, na Katedře pracovního práva a práva sociálního zabezpečení – jsme skvělý tým. Děkuji svým kolegům v mé advokátní kanceláři, a především děkuji své manželce Ivě, protože mě roky podporuje v mé nelehké dvojroli učitele a advokáta. Ještě jednou všem děkuji,“ dodal.
Ve svém rozhovoru pro Advokátní deník Jan Pichrt mimo jiné ještě jednou zopakoval svůj dík kolegům na fakultě i v kanceláři, ale především manželce Ivě, která mu s pochopením a trpělivostí velkoryse umožňuje věnovat se práci, a to i na úkor času stráveného s rodinou.
Ve své praxi se primárně zabýváte oblastí pracovního práva a práva sociálního zabezpečení. Proč jste si, pane profesore, zvolil právě tyto obory? Pro muže bývá přitažlivější např. trestní právo… A pokud byste měl možnost vrátit se v čase a znovu si vybrat, volil byste stejně?
Začnu od konce Vaší otázky – ano, volil bych stejně; ostatně asi jen málokdo by čekal jinou odpověď od laureáta ceny Právník roku pro pracovní právo. Proč jsem si zvolil tuto právní oblast? Odpovím podobně jako když jsem v roce 2023 přebíral jiné ocenění: mohou za to především skvělí učitelé, kteří učili pracovní právo a ovlivnili mě v době mého studia na pražské právnické fakultě. Za všechny si dovolím uvést paní profesorku Marii Kalenskou, vynikající představitelku pracovního práva, jež byla velkým odborníkem zapáleným pro obor, přitom však moudrým a velmi laskavým člověkem, který se nikdy nepovyšoval ani nad své kolegy, ani nad studenty – prostě byla učitelem, který vás nadchne – v mém případě pro obor pracovního práva i pro vysokoškolské učitelství jako takové.
Působíte jako vysokoškolský pedagog, vedoucí Katedry pracovního práva na Právnické fakultě UK, a vedle toho pracujete i ve své vlastní advokátní kanceláři, dále působíte jako člen Komise pro pracovní právo a sociální věci Legislativní rady vlády ČR, předseda České společnosti po pracovní právo a právo sociálního zabezpečení a jste také rozhodcem Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Máte tedy velmi nabitý program. Jak relaxujete?
Relaxuji bohužel málo, pokud se najde čas, snažíme se s rodinou cestovat po světě, dále s přáteli v partě již od gymnázia pravidelně vyrážím „na vodu“ po Čechách a blízké Evropě, rád také chalupařím a kutím. Takže pokud občas odpočívám, pak využívám širokou škálu aktivit – do značné míry „kontrastních“ k duševní práci.
V roce 2023 jste převzal Cenu Jaroslava Jirsy za vysokoškolskou učebnici Pracovní právo. Letošní cena Právník roku je tedy dalším oceněním Vaší práce. Jak si jí ceníte?
Obě ty ceny pro mě hodně znamenají.
Chtěl bych však zdůraznit, že cena Jaroslava Jirsy za nejlepší učebnici roku 2021 a 2022 Univerzity Karlovy ve vědách společenských a humanitních je cenou pro celý autorský kolektiv, který jsem měl tu čet vést při tvorbě koncepčně zcela nové učebnice pracovního práva inspirované zahraničními vzory – kolegové z autorského kolektivu se nechali nadchnout mými vizemi nové učebnice, které jsem si přivezl z předcovidových cest do Velké Británie, a trávili část „doby covidové“ psaním něčeho hodně nového, odlišného a uživatelsky, zejména pro studenty, přívětivého – za to jim patří můj dík.
Každé ocenění přijímám vždy s pokorou a vděkem za to, že došla uznání snaha má i mých spolupracovníků dělat práci co nejpoctivěji, ať již se jedná o akademii, advokacii či další oblasti. To reprezentuje množství času, o který jsem roky tak trochu „šidil“ svoji rodinu – za cenu Právník roku bych tak chtěl vedle těch, kteří mne nominovali, a odborné poroty, která mne vybrala, poděkovat své manželce Ivě – za pochopení, trpělivost a hlavně čas, který mi vždy velkoryse dovolila věnovat práci.
Děkujeme za rozhovor!
Po absolvování právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze působil Jan Pichrt od roku 1990 jako odborný asistent na Katedře pracovního práva a práva sociálního zabezpečení PF UK, v roce 2011 získal titul docent. Rok na to se stal vedoucím této katedry. V roce 2015 byl jmenován profesorem.
Je členem Vědecké rady Právnické fakulty UK (od roku 2015) a Komise pro otázky studia, dále je předsedou Oborové rady DSP Teoretické právní vědy – Pracovní právo a právo sociálního zabezpečení, a je také členem Oborové rady Právnické fakulty Trnavské univerzity v Trnavě pro doktorandský studijní program Pracovní právo
V letech 2019–2021 působil jako místopředseda International Society for Labour and Social Security Law (ISLSSL); od roku 2015 je členem výkonného výboru téže organizace.
Je také předsedou České společnosti pro pracovní právo a právo sociálního zabezpečení, z. s., členem Komise pro pracovní právo a sociální věci Legislativní rady vlády, členem Kolegia expertů Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů, od roku 2011 je rozhodcem Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR a je členem redakční rady časopisu Právník.
Advokátem zapsaným do seznamu advokátů vedeného Českou advokátní komorou je od roku 1995.
Řešil nebo spoluřešil více než dvacet grantových projektů (GAČR, GAUK, SVV, FRVŠ, TAČR, UNCE aj.), včetně mezinárodních projektů (MOP, Evropská komise, Visegrad Fund Committee).
Je autorem či spoluautorem desítek monografií, komentářů, učebnic a článků zejména z oblasti pracovního práva – s celou řadou citačních ohlasů v domácí i zahraniční literatuře. Od roku 2006 se podílí na tvorbě prestižní International Encyclopaedia of Laws (Kluwer Law International), v rámci které publikoval svou monografii European Works Council Czech Republic (2006, 2010 a 2020). Jako první autor se podílel na tvorbě monografie Labour Law in the Czech Republic (2009, 2015, 2018 a 2022).
V roce 2023 převzal Cenu Jaroslava Jirsy za vysokoškolskou učebnici Pracovní právo.
Redakce AD
Foto: Václav Šálek/ČTK a archiv Jana Pichrta