Rada VŠ: Zamýšlený vysokoškolský zákon by měl zachovat autonomii vysokých škol
Zamýšlený nový zákon o vysokých školách by měl zachovat dosavadní autonomii veřejných vysokých škol. Zajistit by měl také dlouhodobou stabilitu financování vědy a výzkumu na vysokých školách. V tezích k zamýšlené přípravě nového zákona to uvedla Rada vysokých škol (RVŠ). Východiska a teze rada zpracovala na žádost ministra školství Mikuláše Beka z října 2024, uvedla 27. května v tiskové zprávě. Financování VŠ by mělo být podle rady vázané na určitou část HDP či příjmů státního rozpočtu, aby bylo zajištěné dlouhodobé pokrytí potřeb VŠ.
Beze změny by měla podle RVŠ zůstat role univerzitních i fakultních akademických senátů, zachovat by se podle ní měly jejich stávající pravomoci. Mezi ty patří například schvalování rozpočtu, volba kandidáta na rektora a děkana či udělení souhlasu se složením vědeckých rad a rady pro vnitřní hodnocení. Důležité je podle RVŠ i zachování významného zastoupení studentů v akademické samosprávě. Podíl studentů v akademických senátech by měl podle rady zůstat v rozmezí nejméně třetina a nejvíce polovina všech členů senátu.
Rozdělení moci mezi děkanem a fakultním akademickým senátem by mělo podle RVŠ zůstat tak, jak je nyní. „Doporučujeme posílit kontrolní roli orgánů vysoké školy vůči orgánům fakult v případě, že fakultní orgány překračují svěřené pravomoci, role nebo vnitřní předpisy dané vysoké školy nebo konají v rozporu se strategickým záměrem vysoké školy,“ uvedla rada.
Nový zákon by měl podle RVŠ stanovit obecné požadavky na sledování, zajišťování a zlepšování kvality, včetně povinnosti vysokých škol prokazovat kvalitu výuky. Nastavení konkrétních strategií, ukazatelů a postupů by měl zákon ponechat vysokým školám pod dohledem akreditačního úřadu, podotkla rada.
Standardy kvality a akreditací by měly být podle rady zákonem stanovené tak, aby se mohly smysluplně vztahovat na různé velké školy s různými druhy studijních programů. Nový zákon by měl také podle rady klást důraz na institucionální akreditaci. Systém akreditací by se podle ní měl administrativně zjednodušit.
Podle RVŠ by se nemělo systémově zasahovat do systému akademických pracovníků. Bylo by podle ní vhodné zapracovat do zákona dílčí změny, které souvisejí s kvalifikačním růstem akademiků. Nový zákon by měl podle rady stanovit, že například falšování dat či plagiátorství se považuje za hrubé porušení pracovní kázně a může vést k výpovědi nebo i okamžitému zrušení pracovního poměru.
Zachovat by se měl i systém studia na bakalářské, magisterské a doktorské úrovni. „Délka studia a počty kreditů za studium by měly zůstat v kompetenci vysoké školy a VŠ zákon by měl flexibilně umožnit různé délky studijních programů,“ uvedla rada. Vyšší studijní úspěšnosti by podle rady mohlo pomoci umožnění přestupů mezi studijními programy za jasně stanovených podmínek. O struktuře závěrečných zkoušek by podle RVŠ měla rozhodovat škola.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com