Pavel Bernard: Cenu sv. Yva chápu jako výraz ocenění pro české notářství
Jako první z plejády významných osobností českého práva vystoupal v pátek 23. května v rámci galavečera soutěže Právník roku 2024 na pódium kongresového sálu hotelu International v Brně vítěz kategorie Občanské právo, notář a viceprezident Notářské komory ČR Pavel Bernard. Skleněnou plastiku svatého Yva, patrona právníků, mu předal prezident Soudcovské unie Libor Vávra společně s Oxanou Šnajberg, řídící partnerkou Znalecké kanceláře EqSA.
Jak kromě jiného uvedla odborná porota ve zdůvodnění ocenění, Pavel Bernard se dlouhodobě zabývá především problematikou digitalizace notářských služeb a rozvojem odpovídajících aplikací Centrálního informačního systému Notářské komory. Významně se zasadil o implementaci notářských služeb poskytovaných na dálku v právu obchodních korporací.
„Velmi rád bych za ocenění, kterého si nesmírně vážím, poděkoval jednak porotě, jednak všem doma a také svým spolupracovníkům na Notářské komoře a samozřejmě u mě v kanceláři,“ řekl ve svém vystoupení Pavel Bernard. „Chápu je jako výraz ocenění pro české notářství, které mám tu čest s Radimem Neubauerem už více než 10 let reprezentovat. Vzhledem k tomu, že je dostávám v plné síle, věřím, že ještě možná chvíli budeme pokračovat. Jako velkou výzvu do budoucna vnímám umělou inteligenci, doufám, že – aspoň my, notáři – ji zapojíme a využijeme tak, aby sloužila klientům i nám, aby nás neovládla a místo nás nerozhodovala.“
O úkolech, které ho čekají v oblasti digitalizace notářských služeb a rozvoje souvisejících aplikací, ale nejen o nich, se Pavel Bernard zmínil v krátkém rozhovoru, který poskytl Advokátnímu deníku.
Čím byste byl, pane magistře, kdybyste nebyl právníkem, tedy ve Vašem případě notářem? Proč jste si vybral ze všech justičních profesí právě „notařinu“?
Ačkoli mne k tomu nevedla žádná rodinná tradice, tak o tom, že budu studovat práva, se mluvilo v rodině dlouho, řekl bych, že jiná alternativa nebyla. Koho to opravdu napadlo, nevím. Kromě typicky dětských přání, jako pilot, mě nenapadá, o čem jiném bych uvažoval. A proč notařinu? Pokud to řeknu po pravdě, tak proto, že na státním zastupitelství nebylo volno a poslali mě přes ulici k notářům. Práce mě bavila, a tak jsem u ní zůstal přes 30 let. I když prvotní volba byla náhoda, tak stěžejní pro mě je, že notář se těší důvěře veřejnosti, nejedná se o týmovou práci a člověk není vázán pouze pokyny klienta.
Jste držitelem ocenění Osobnost eGovernmentu 2023, kde jste obsadil 1. místo v kategorii centrálních úřadů za realizací projektu online zakládání obchodních společností notářem. Letos jste převzal cenu sv. Yva, jak si svého aktuálního ocenění v kontextu dalších ceníte?
Jsem rád, pokud se mohu podílet na tvorbě něčeho, co dává lidem možnost volby, co jim může šetřit čas a dát dostatečnou míru jistoty. Online zakládání společností u notáře bylo v České republice spuštěno jako v první zemi EU, společně s námi začínali na tomto projektu pracovat například němečtí kolegové, ale my jsme jej dokončili dříve. U ceny sv. Yva jsem rád, že jsem ji obdržel nikoli za celoživotní práci, ale ještě v době, kdy má práce může pokračovat. Jsem jedním ze členů vedení Notářské komory České republiky, která zastupuje stav, který funguje stovky let, a úkolem je zachovat a rozvíjet notářství i nadále. Tomu se snažíme věnovat a toto ocenění chápu tak, že se nám to daří a že jsem k tomu svým dílem přispěl.
Systém, za nějž jste byl oceněn, funguje od září 2021 a za tu dobu přes něj byly provedeny úkony u více než tisíce společností. Práce na něm je tedy zřejmě uzavřena. Můžete nám prozradit, na čem pracujete aktuálně?
Každý systém se musí udržovat ve stavu, aby jeho fungování odpovídalo době a jejím trendům. Jeho význam poroste, lze jej kromě zakládání společností využívat i pro konání valných hromad. Není tajemstvím, že chceme rozšířit možnosti sepsání notářských zápisů online na podstatně širší okruh právních jednání, než je tomu dosud, takže pracujeme na návrhu legislativních změn. Pracujeme na systému automatizovaného zjišťování zůstatků na veškerých účtech a dalších bankovních produktech v pozůstalostech, od čehož si slibujeme lepší službu dědicům a urychlení dědických řízení. Zároveň chceme v našich systémech využívat umělou inteligenci, což je velká výzva, která čeká všechny právnické profese. Umělá inteligence by měla sloužit jak veřejnosti a těm, kteří potřebují naše služby, tak nám. Zároveň však víme, že právě ve službách a tedy i právních službách, je osobní kontakt velmi důležitý a často i nenahraditelný.
Děkujeme za rozhovor!
Po absolvování právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (1988–1993) vykonával Pavel Bernard v letech 1993-2007 praxi notářského koncipienta, resp. notářského kandidáta.
Od roku 2007 působí jako notář v Brně.
V roce 2011 byl zvolen předsedou Legislativní komise prezidia Notářské komory ČR, později pracoval jako její člen.
Od roku 2015 působí na pozici viceprezidenta Notářské komory ČR.
Je spoluautorem 5. a 6. vydání komentáře Notářského řádu (nakladatelství C. H. Beck) a také spoluautorem 2. vydání komentáře Zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob (nakladatelství C. H. Beck).
V roce 2024 převzal ocenění Osobnost eGovernmentu 2023 – obsadil 1. místo v kategorii centrálních úřadů za realizací projektu online zakládání obchodních společností notářem.
Redakce AD
Foto: Václav Šálek/ČTK a redakce AD