Policie omezila některé výjezdy, činí kroky ke zbavení nadbytečné zátěže
Omezení výjezdů k pojistným událostem bez podezření na protiprávní jednání nebo k nehodám, při kterých je poškozeno vozidlo bez účasti další osoby patří mezi kroky, které dosud policie učinila k tomu, aby se zbavila nadbytečné zátěže. Novinářům to řekl 19. května policejní prezident Martin Vondrášek. V těchto případech podle něj vzniká vztah mezi občanem a pojišťovnou, nemají souvislost s policejní prací. Změny vyplynuly z jednání pracovní skupiny, která se zabývá agendami zatěžujícími policii.
„To neznamená, že policie nepřijme oznámení. To neznamená, že nevydá potvrzení o provedení úkonu. To znamená, že na místě nemusí fyzicky být a může to pomoci někomu jinému, který ve stejnou dobu potřebuje akutně pomoc policie,“ řekl Martin Vondrášek. Jako příklad uvedl srážku auta se zvěří nebo situaci, kdy někomu spadne ze stromu led na plot a zničí ho. V takových případech není výjezd policie zpravidla potřeba. Pokud člověk potřebuje například potvrzení o oznámení o dopravní nehodě pro pojišťovnu, může o něj požádat podle instrukcí na webových stránkách policie.
Pracovní skupina se bude podle Vondráška scházet i nadále. Další jednání je naplánované na podzim letošního roku. Skupina dostala podle policejního prezidenta 146 podnětů, změny v zákonech vyžaduje 27 z nich.
Mezi změny, které vyžadují změnu zákona, patří například umožnění použití digitalizovaného podpisu občana. „Je potřeba k tomu změnit několik zákonů. Pokud jde o zákon o policii, tam už jsme návrh dali, ale je potřeba změna třeba v trestním řádu, v zákonech, které hovoří o přestupcích,“ uvedl Vondrášek. Na druhé straně pak podle něj musí být policista, který má uznaný elektronický podpis. Tím podle policejního prezidenta nyní velká část policistů disponuje. Zbytek je bude mít k dispozici po výměně služebních průkazů, která bude dokončena v příštím roce.
Policie podle Vondráška pracuje i na dalších okruzích, které je možné zjednodušit. Například v případě, kdy policisté někoho omezí na osobní svobodě, musí následně vyplnit řadu formulářů a záznamů. „V tuto chvíli už pracujeme na zjednodušení postupu, aby na omezení osobní svobody v jednom formuláři navazovaly úkony, které připadají do úvahu a mohl je policista zapisovat přímo do stejného formuláře,“ uvedl policejní prezident.
Mezi další opatření by mohlo v budoucnu patřit i omezení výjezdů k případům, kdy výjezd není účelný, například v situaci, kdy oznamovatel hlásí událost s větším časovým odstupem. „Typicky jde o případy, kdy od trestného činu přestupku uběhla dlouhá doba a není možné na místě zajistit žádné důkazy,“ řekl Vondrášek. Zejména na úrovni operačního řízení je podle něj nutné rozlišovat, jaký případ snese odklad a kde je možné vyšetřování provést později.
Policejní prezident také uvedl, že je zastáncem toho, aby se rozšířil okruh přestupků, které policie pouze oznamuje správnímu orgánu. Správní orgán totiž stejně následně provádí vlastní dokazování. Velká část návrhů, které pracovní skupina řešila, se týkala také sjednocení praxe v jednotlivých regionech. Tyto podněty Vondrášek v dubnu projednal s řediteli krajských policejních ředitelství. Jde například o spolupráci se státními orgány.
Martin Vondrášek doplnil, že u interních postupů je policie schopna změny udělat v řádu měsíců. „Tam, kde potřebujeme změnu obecně závazného právního předpisu, tam jsme bezesporu v řádu minimálně jednotek let,“ dodal Vondrášek.
Zdroj: ČTK
Foto: wikipedia.org