Červený kříž by mohl dostat ze zákona právo zajišťovat pátrací službu
Český červený kříž by mohl dostat ze zákona právo zajišťovat pátrací službu vycházející z Ženevských úmluv, které mimo jiné upravují ochranu obětí ozbrojených konfliktů, a z dalších mezinárodních pravidel. České úřady by pro tyto účely musely s humanitární organizací spolupracovat a poskytovat potřebné informace včetně osobních údajů. Uvádí to novela zákona č. 126/1992 Sb., o ochraně znaku a názvu Červeného kříže a o Československém červeném kříži, skupiny poslanců ze všech sněmovních stran, kterou PS obdržela.
Pátrací služba se podle důvodové zprávy zaměřuje na hledání nezvěstných členů rodin a objasňování jejich osudů, na předcházení rozdělování rodin a ztrátám rodinných příslušníků a na obnovování a uchovávání kontaktů mezi členy rodin. Zásadní pro tuto práci je podle předkladatelů v čele s Věrou Kovářovou přístup k informacím o pohřešovaných lidech od státních úřadů, policie a obcí či krajů. Oprávnění Českého červeného kříže nyní zakládá podle nich mezinárodní smlouva a akty, které na ní navazují, což podle autorů novely způsobuje prodlení kvůli potřebě právní argumentace v každém jednotlivém případu.
Povinnost danou mezinárodním právem by novela přenesla do práva českého. „Přijetí navrhované právní úpravy se jeví nezbytné k zajištění činnosti pátrací služby Českého červeného kříže a je současně naplněním mezinárodních závazků České republiky, jakožto smluvní strany Ženevských úmluv a člena Mezinárodní konference Červeného kříže,“ uvedli předkladatelé, mezi nimiž jsou také Eva Decroix, Jan Bartošek, Jan Jakob, Věra Adámková a Jiří Kobza.
Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní Parlament. Předkladatelé chtějí, aby sněmovna novelu schválila už v prvním čtení. Mohla by tak mít šanci na přijetí do konce volebního období.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: cervenykriz.eu