Koalice navrhne zákon pro rychlejší vyhošťování nelegálních cizinců
Vládní koalice navrhne zákon, který přináší rychlejší vyhošťování nelegálně pobývajících cizinců, zpřísnění kontrol pobytu žadatelů o azyl, rozšíření bezpečnostního a zdravotního prověřování, zrychlení soudních řízení nebo snížení sociálních standardů pro žadatele o azyl. Cílem návrhu je odradit potenciální migranty od vstupu do Česka. Na tiskové konferenci to 7. března oznámil premiér Petr Fiala. Mluvčí Ministerstva vnitra Adam Rözler doplnil, že novela bude sněmovně předložená jako poslanecký návrh s žádostí o schválení v prvním čtení. K návrhu zákona svolává koalice podle poslankyně Decroix schůzku s opozicí.
„Přicházíme s návrhem zákona, který zpřísňuje opatření v oblasti migrace na národní úrovni. Cílem tohoto návrhu je odradit potenciální migranty od vstupu na území České republiky,“ řekl Petr Fiala. Koalice chce návrh s opozicí projednat ještě předtím, než návrh podá. Eva Decroix zmínila možnost předlohu zákona projednat ve sněmovně ve zrychleném řízení a možnost změn, na kterých by se koalice dohodla s opozičními lídry.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana je hlavní páteří návrhu zefektivnění řízení o vyhoštění nelegálně pobývajících cizinců. Pokud bude například cizinec vyhoštěn, nebude už moci žádat o azyl, čímž by se mělo zamezit podávání účelových žádostí o mezinárodní ochranu. Do jednoho by také měla být spojena řízení o neudělení mezinárodní ochrany a o rozhodnutí o návratu cizince do země původu. Žadatelům o azyl budou moci úřady podle ministerstva vnitra také úředně určit místo pobytu nebo nařídit povinnost pobývat v azylových zařízeních.
Soudy také budou mít povinnost zvážit, zda v případě, kdy bude cizinec odsouzen za trestnou činnost, je na místě uložit trest vyhoštění. Žadatelé budou také prověřováni v bezpečnostních databázích, migranti budou nově procházet i novým epidemiologickým screeningem. Policie a úřady budou moci u migrantů použít informace z jejich mobilních telefonů. „Je tady někdo, jehož totožnost neznáme, a policie a dané úřady budou mít možnost prověřit data z jeho mobilního telefonu, abychom zjistili, kdo ten člověk je,“ vysvětlil Rakušan.
Rozhodování odboru azylové a migrační politiky bude podle Víta Rakušana také podléhat přísnějším lhůtám, stejně jako délka soudních řízení. Návrh také zavádí možnost detencí na mezinárodních letištích. Člověk v detenci podle něj bude považován za člověka, který nevstoupil na území Evropské unie.
Zdroj: ČTK
Foto: pixabay.com