Věznice budou vězňům tvořit finanční rezervy pro propuštění na svobodu
Vězňům se bude od nového roku vytvářet finanční rezerva, kterou budou moci využít po propuštění na svobodu. Účinnosti totiž nabyla novela zákona o výkonu trestu odnětí svobody, která sjednocuje pravidla pro nakládání s příjmy vězňů a zároveň zjednodušuje postup při exekučních srážkách z peněz vězňů. Ředitel Vězeňské služby Simon Michailidis sdělil, že od změn očekává zpřehlednění některých činností bezpečnostního sboru.
„Všechny příjmy se nyní budou rozúčtovávat podle jednotných pravidel. Dosud se nakládalo jinak s příjmy ze zaměstnání, tedy s odměnami za práci odsouzených, a jinak se nakládalo s příjmy, jako jsou například starobní nebo invalidní důchody,“ vysvětlil Michailidis. Změny se vedle odsouzených vězňů týkají i vazebně stíhaných a chovanců z detenčních ústavů.
Finanční rezerva má vězňům usnadnit přechod na svobodu, protože období těsně po propuštění je nejrizikovější pro možné páchání další trestné činnosti – často právě i kvůli nedostatku peněz. Každý odsouzený vězeň s příjmem bude mít navíc ve vězení každý měsíc alespoň minimální částku na nutné potřeby, například zdravotní či hygienické.
Podle statistik Vězeňské služby bylo k loňskému 19. prosinci ve věznicích 19 524 lidí, z toho 12 761 zaměstnatelných. Počet zaměstnaných vězňů – včetně studujících – byl 8381, což oproti 1. lednu loňského roku znamenalo nárůst o 847 lidí. Zaměstnanost vězňů v procentuálním vyjádření se v posledních letech pohybuje okolo 58 procent. Většina vězňů pracuje uvnitř věznic v rámci takzvaných provozoven hospodářské činnosti.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: VS ČR