Pol Pointů, jež slouží veřejnosti ke vzdálené komunikaci s policií, přibývá
Policie v letošním roce otevřela další bezobslužná kontaktní místa s názvem Pol Point, které slouží veřejnosti ke vzdálené komunikaci s policií. Lidem usnadňuje spojit se s policisty. Obyvatelé, pro které je složité se dostat na nejbližší obvodní oddělení, případně i oběti, které mají strach a obavy z přímého setkání, mohou prostřednictvím Pol Pointu podat oznámení o spáchání trestného činu nebo jiného protiprávního jednání na dálku.
První Pol Point byl otevřen ve Středočeském kraji, postupně se pak otevíraly i v jiných krajích. Videokonferenční zařízení Pol Point nabízí od září tohoto roku organizace proFem také obětem násilí přímo z klidného zázemí centra PORT v Praze. Oběti domácího a sexuálního násilí zde mohou oznamovat trestné činy policii „na dálku“ z příjemného zázemí organizace na pražském Břevnově.
Další Pol Point přibyl minulý týden v České Vsi na Jesenicku, která se řadí mezi obce nejpostiženější letošními záplavami. V Olomouckém kraji se jedná o první asistovanou digitální službu, informovala policejní mluvčí Ivana Skoupilová.
„Jedná se o nový způsob bezkontaktní komunikace s policií, který jako první nabídli občanům kolegové ve Středočeském kraji. Občané České Vsi najdou Pol Point v centru obce přímo u hlavní komunikace číslo I/44 naproti krytému bazénu,“ uvedla policejní mluvčí. Upozornila však, že zařízení nenahrazuje tísňové volání, v takovém případě mají lidé nadále volat na linku 158.
První bezoobslužné kontaktní místo, které slouží veřejnosti ke vzdálené komunikaci s policií, bylo na Moravě otevřeno letos v březnu v Lednici. Pol Point má zvýšit dostupnost policejních orgánů pro lidi, kteří chtějí podat oznámení o spáchání trestného činu nebo jiného protiprávního jednání. Nemusejí kvůli tomu dojíždět na nejbližší policejní oddělení.
Jde o místnost vybavenou výpočetní technikou a kamerami. S občanem, který vejde do místnosti, se videokonferenčně spojí policista. Jejich jednání se nahrává. Policista, který s oznamovatelem hovoří, může bezodkladně přijímat oznámení a tyto úkony dokumentovat. Přijaté oznámení obratem postoupí příslušnému policejnímu orgánu k dalšímu úkonům, aniž by oznamovatel musel cokoliv podepisovat – vše je nahráváno a přiloženo ke spisu.
Více informací o tom, jak přesně Pol Point funguje, lze najít ve videu Policie ČR: Videoprůvodce POL POINT
Zdroj: ČTK, redakce AD
Foto: proFem, policie.cz