Skype obhajoby jsou běžným a pozitivně vnímaným způsobem komunikace
Aktualizace stavu projektu Skype obhajoby a jeho další rozvoj byly tématem jednání zástupců Vězeňské služby ČR a České advokátní komory, které se uskutečnilo dne 12. listopadu 2024. Za Komoru se schůzky zúčastnil koordinátor projektu JUDr. Jiří Novák.
Na úvod jednání zástupci Vězeňské služby ČR zdůraznili, že Skype obhajoby jako forma komunikace mezi advokáty a jejich vězněnými klienty je stále často využívána. Měsíčně se uskuteční přibližně 300 spojení. Dle podkladů Vězeňské služby využilo od počátku letošního roku Skype obhajobu celkem 741 obviněných, 1 952 odsouzených a 7 chovanců. Jednoduchou matematickou úvahou lze dospět k závěru, že tato komunikační forma ve vhodných případech ušetří značné náklady na cestovné a promeškaný čas.
Jak řekl generální ředitel Vězeňské služby ČR genpor. Mgr. Simon Michailidis, MBA, je online komunikace vězněných osob s obhájci a advokáty velmi efektivní a užitečná a přináší časovou úsporu zaměstnancům Vězeňské služby ČR při zajišťování každodenní činnosti ve věznici. Zároveň je také tato forma komunikace pozitivně vnímána ze strany vězněných osob.
Do budoucna se plánuje přechod na jinou videokonferenční platformu, která aplikaci Skype nahradí a nabídne více funkcionalit. Otázkou zůstává, zda a jak by tato změna měla ovlivnit název projektu. Návrhy na nový název jsou vítány, máte-li tedy nějaký tip, můžete jej zaslat na výše uvedenou adresu.
Nad rámec projektu Skype obhajoby byla projednána připravenost identifikace advokátů při osobní návštěvě věznice pomocí eDokladu. Jak na jednání zaznělo, Vězeňská služba je na tuto možnost připravena. To znamená, že advokát se jednak může pomocí aplikace eDoklad identifikovat při vstupu do věznice, a dále, že bude mít přístup ke svému mobilnímu telefonu ještě před opuštěním režimového prostoru věznice, aby mohl prokázat svou totožnost.
JUDr. Jiří Novák, advokát
Ilustrační foto: PIXABAY.com