Světový den dětí je i připomínkou 35. výročí podpisu Úmluvy o právech dětí
Před pětatřiceti lety, 20. listopadu 1989, přijalo Valné shromáždění OSN v New Yorku Úmluvu o právech dítěte (The United Nations Convention on the Rights of the Child) – mezinárodní smlouvu, komplexně zakotvující práva dětí v rovině občanských, politických, ekonomických, sociálních a kulturních práv dětí. Jménem České a Slovenské Federativní Republiky byla Úmluva podepsána o deset měsíců později, 30. září 1990. Závazek ČSFR převzala 1. ledna 1993 i nově vzniklá České republika. U příležitosti tohoto výročí se dnes 20. listopadu Česká republika připojí k celosvětové kampani organizace UNICEF nazvané Light Up Blue, a některé budovy v Praze, Ostravě nebo Českých Budějovicích se tak rozsvítí do tyrkysové barvy.
Mezi práva a svobody, zakotvené v Úmluvě o právech dětí, patří: právo na život * právo na jméno * právo poznat své rodiče a být jimi vychováván * svoboda projevu a svobodný přístup k informacím * svoboda myšlení a náboženského vyznání * svoboda sdružování a pokojného shromažďování * právo na ochranu soukromí * právo na ochranu před násilím, ponižováním a vykořisťováním * právo na zajištění ochrany a pomoci poskytované státem, pokud je dítě zbaveno rodinného prostředí * právo duševně nebo tělesně postižených dětí prožít plný a řádný život * právo na ochranu zdraví a využívání zdravotnických zařízení * právo na výhody sociálního zabezpečení * právo na životní úroveň potřebnou pro jeho rozvoj * právo na vzdělání * právo na používání vlastního jazyka * právo na odpočinek a volný čas * právo na ochranu před nebezpečnou prací * právo na svobodu projevu.
Součástí Úmluvy jsou také opční protokoly – o zapojování dětí do ozbrojených konfliktů, o prodeji dětí, dětské prostituci a dětské pornografii a o právech dítěte zavádějící postup předkládání oznámení. Ty byly přijaty následně a doplňují Úmluvu v některých specifických oblastech.
Dokument ratifikovalo již 196 států světa, s výjimkou Spojených států amerických. Jejich zástupci Úmluvu sice podepsali, ale k následné ratifikaci nedošlo. Úmluva je „běžnou“ mezinárodní smlouvu, tzn. že k plnění zavazuje signatářské státy, ale ne jednotlivce. Konkrétně u nás, v České republice, je součástí právního řádu, platí tedy, že „pokud stanoví mezinárodní smlouva něco jiného než zákon, použije se mezinárodní smlouva“.
Dohled nad dodržováním práv a souvisejících povinností vyplývajících z Úmluvy zajišťuje Výbor pro práva dítěte (Committee on the Rights of the Child), jehož úkolem je – prostřednictvím hodnocení zpráv předkládaných jednotlivými signatáři – pravidelně posuzovat úroveň implementace právní úpravy a principů Úmluvy do legislativy smluvních států.
Každý rok se 20. listopadu – u příležitosti Světového dne dětí, který byl OSN ustanoven v roce 1959 jako připomínka přijetí deklarace a konvence o právech dítěte – rozzáří po celém světě dominanty měst do modra. Kampaň Dětského fondu OSN (UNICEF) nazvaná „Light Up Blue“ se snaží upozornit na fakt, že každé dítě na světě má právo na výživu, pitnou vodu, ochranu a vzdělání. V České republice, která se ke kampani opět připojila, se tak dnes rozsvítí mimo jiné Petřínská rozhledna a Tančící dům v Praze, věž Nové radnice a most Miloše Sýkory v Ostravě nebo Vodárenská věž v Českých Budějovicích.
Během letošního Světového dne dětí zahájily Ministerstvo práce a sociálních věcí, UNICEF a Evropská komise nové partnerství s cílem posílit systém sociálně-právní ochrany dětí a podpory rodin v České republice prostřednictvím nástroje technické podpory financovaného EU. Cílem partnerství, které navazuje na více než dvouleté společné úsilí české vlády, UNICEF, nevládních organizací a odborníků, je vypracovat komplexní zákon o sociálně-právní ochraně dětí a podpoře rodiny, který bude v souladu s mezinárodními standardy, jak doporučuje Výbor OSN pro práva dítěte. Tato iniciativa potvrzuje závazek České republiky zajistit práva každého dítěte a poskytnout potřebnou podporu a ochranu nejzranitelnějším dětem a rodinám.
Dnes také prezident Petr Pavel přijal vítěze letošního ročníku ankety Dítě Česka, kterou pořádá Český výbor pro UNICEF. Čtrnáctiletá Nela Grundzová z Ústí nad Labem a šestnáctiletý Václav Repáň z Břidličné na Bruntálsku zavítali na Pražský hrad, kde se připojili k programu prezidenta, zúčastnili se porady nebo jednání v Senátu ČR a diskutovali s Petrem Pavlem o situaci dětí a mladých lidí v Česku. Předali mu také výsledky průzkumu Mladé hlasy, který pro Český výbor pro UNICEF připravila agentura STEM/MARK. „Děti a mladí lidé v současném světě čelí mnoha zcela zásadním výzvám. To, že u nás žije a vyrůstá spousta aktivních a inspirativních dětí, jako jsou Nela a Václav, je příslibem pro celou naši společnost,“ uvedla Pavla Gomba, ředitelka Českého výboru pro UNICEF.
V rámci probíhajícího Týdne za dětství bez násilí se však již včera, tedy 19. listopadu 2024, konala jiná akce – Bubnovačka, pořádaná Centrem LOCIKA a upozorňující na důležitost ochrany dětí před násilím v rodině. Její účastníci svým bubnováním dali i letos symbolicky hlas týraným dětem. V minulých letech se do akce zapojilo více než 95 tisíc lidí, v roce 2024 převzal záštitu nad Bubnovačkou prezident republiky Petr Pavel.
Centrum LOCIKA je spoluautorem i iniciativy Dětství bez násilí, která vznikla v roce 2023. Jedním z cílů projektu je zakotvení nepřijatelnosti tělesného trestání dětí v občanském zákoníku. Jak uvádí Centrum LOCIKA na svých webových stránkách, „za posledních devět let zemřelo v rodinách na následky násilí 48 dětí, 900 jich mělo trvalé zdravotní následky a přes 18 tisíc potřebovalo péči psychologa“. K tomuto kroku – tedy implementaci neakceptování tělesných trestů do o. z. – vedly vládu i požadavky Evropského výboru pro sociální práva. Právě včera, tedy 19. listopadu, proběhlo v Poslanecké sněmovně druhé čtení novely zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, dokument se tak posunul blíže ke svému schválení.
O dalších projektech Centra Locika na pomoc dětem ohrožené domácím násilím se můžete více dozvědět ZDE.
Redakce AD
Ilustrační foto: Pexels.com