K přijetí novely o veřejnoprávních médiích vyzývá vládu přes 60 institucí
Více než 60 českých institucí vyzvalo 19. listopadu předsedy vládních stran k zajištění nezávislosti a finanční stability médií veřejné služby. Zástupci České filharmonie, Paměti národa, Národních divadel v Praze i v Brně nebo Člověka v tísni apelují na co nejrychlejší přijetí novely o veřejnoprávní televizi a rozhlasu. Ta by mimo jiné měla od ledna zvýšit poplatek pro Českou televizi o 15 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun. Na podporu prohlášení spustily organizace na webu petici, sdělila za organizátory Pavla Umlaufová.
Organizátoři petice mimo jiné zdůrazňují, že Český rozhlas a Česká televize se podle průzkumů těší nejvyšší důvěře ze sledovaných médií v Česku. Také podle nich představují klíčový zdroj informací v krizových situacích, jako byly nedávné povodně nebo pandemie koronaviru. Rozhlasové a televizní poplatky, o jejichž navýšení se jedná, podle nich zajišťují udržení nezávislosti na momentální politické moci.
„Stabilní předvídatelné financování je jednou z důležitých podmínek existence svobodných médií a umělecké tvorby,“ podpořil výzvu generální ředitel pražského Národního divadla Jan Burian.
Pokud se novelizace zákona neuskuteční, hrozí podle signatářů, že budou veřejnoprávní média donucena ke změně financování navázáním na státní rozpočet nebo k restrukturalizaci pod politickým tlakem, což obojí ohrozí jejich nezávislost. Předloha je nyní ve sněmovně před druhým čtením a není jisté, zda ji poslanci stihnou do konce roku schválit.
„Znám dobře situaci v řadě zemí, kde nezávislá média nikdy nevznikla a strašně v nich chybí. Je pak jednoduché přes politický vliv nebo vlastnictví a finance ovlivňovat, co politici nebo ekonomické skupiny tlačí do veřejnosti,“ uvedl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. „Ve světě dezinformací a online prostoru potřebujeme silná nezávislá veřejnoprávní média více než kdy jindy. Před 35 lety to byla jedna z věcí, kterou jsme chtěli: nezávislá média, která tvoří jeden ze základů fungující svobodné demokratické společnosti,“ dodal.
Bára Stárek, ředitelka spolku Díky, že můžem, který za výzvou stojí, varovala, že oslabením médií veřejné služby je přímo ohrožena pluralitní společnost a demokratické základy státu.
Politickou reprezentaci vyzval k podpoře finanční nezávislost veřejnoprávních médií 10. listopadu Syndikát novinářů ČR. V prohlášení organizace upozornila, že finanční stabilita a nezávislost je pro další fungování České televize i Českého rozhlasu zásadní.
Navržené zvýšení poplatků naopak kritizuje opozice, ta chce prosadit, aby veřejnoprávní média peníze na provoz dostávala ze státního rozpočtu. Proti zvýšení rozhlasového poplatku se pak vyslovila soukromá rádia. Český rozhlas ale jejich kampaň zaměřenou na zákonodárce označil za neetickou.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: pixabay.com