Česká asociace právniček si připomíná 20 let své existence
Česká asociace právniček u příležitosti druhého kulatého výročí své existence uspořádala dne 14. listopadu 2024 na půdě Poslanecké sněmovny pod záštitou její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové a Ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny konferenci na téma Ochrana poškozených a zvlášť zranitelných obětí.
Jak na úvod připomněla prezidentka asociace Klára Kořínková (na snímku vlevo), bylo tomu letos v květnu již neuvěřitelných 20 let od chvíle, kdy bylo z podnětu Evropského sdružení žen právniček (EWLA) založeno České sdružení žen právniček. Stalo se tak na konferenci, které se zúčastnily renomované právničky členských států EU, a zejména paní Cherrie Booth Blair.
Již 20 let tak asociace sdružuje právničky ze všech oborů práva, tedy soudkyně, advokátky, notářky, státní zástupkyně, podnikové právničky a také studentky práv, s cílem zvyšovat právní vědomí občanů a zlepšovat mravní a kulturní úroveň ve státě a společnosti výkonem své profese. Asociace se aktivně podílí na tvorbě práva, její členky přispívají ke zkvalitnění legislativy v jednotlivých právních odvětvích a působí v nemalé míře i na poli prevence, zejména potíráním negativních jevů ve společnosti, majících za následek morální úpadek ve vztazích rodinných, občanských, pracovních nebo obchodních.
Česká asociace právniček se od svého založení těší významné podpoře České advokátní komory, kterou na konferenci zastupovala její místopředsedkyně Monika Novotná (na snímku níže vlevo): „Je tomu jen něco málo přes sto let, kdy ženy mohly začít studovat na univerzitách a ještě tomu není ani sto let, kdy v červnu 1928 Matylda Wíchová Mocová složila jako první žena v českých zemích advokátní zkoušku a otevřela si vlastní advokátní kancelář,“ uvedla a zdůraznila, že „situace ve společnosti i v české advokacii a justici se od té doby zásadně proměnila, přesto to i dnes mají ženy při výkonu právní profese obtížnější a musí řešit i věci, které jejich mužští kolegové řešit nemusí.“
„Přiznejme si, že empatie, kterou my ženy disponujeme, je v mnoha ohledech hnacím motorem, na druhou stranu nás ale někdy limituje,“ doplnila Moniku Novotnou prezidentka CWLA Klára Kořínková, která připomněla významné milníky v historii asociace. Těmi byla kupříkladu konference Femina Iuris konaná za podpory ČAK a jejího tehdejšího předsedy Vladimíra Jirouska v roce 2009 pod názvem Žena právnička a manažerka svého profesního a osobního života. Připomněla ale i další mezinárodní konferenci konanou na půdě Senátu, kterou pod názvem Síla ženy v době krize uspořádala asociace v roce 2012 ve spolupráci s tehdejší místopředsedkyní Senátu Alenou Gajdůškovou, která v rámci této konference tehdy uvedla, že se „potkala mocná síla, kterou je ženský princip, a právo. A to je síla, která napomáhá posunout svět tím správným směrem.“
Klára Kořínková svým vstřícným slovem a vždy milým úsměvem následně provedla celým odborným programem, který se zaměřil na ochranu poškozených a zvlášť zranitelných obětí.
Nadepsanému tématu se věnovaly hned dvě dámy, expertky na tuto problematiku, Daniela Přibylová z Krajského státního zastupitelství v Českých Budějovicích a advokátka Petra Carvanová. Možnostem postupu při zajištění majetku a výkonu rozhodnutí o náhradě škody v přeshraničních civilních věcech se věnovala Lucie Seidlová z mezinárodního odboru Ministerstva spravedlnosti. O mezinárodní spolupráci v oblasti vrácení věci poškozenému a náhrady škody poškozenému v trestním řízení pak referovala Světlana Kloučková z Nejvyššího státního zastupitelství. V rámci panelové diskuse se o své zkušenosti podělili také vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a Jakub Morávek z Právnické fakulty UK v Praze.
Účastnice a účastníci výroční konference závěrem potvrdili význam České asociace právniček www.cwla.cz a její nezpochybnitelné místo a význam v právním světě i celé české a evropské společnosti.
Text a foto: Hana Rýdlová