FLASH NEWS z jednání představenstva ČAK – listopad 2024
Dvaatřicátá schůze představenstva České advokátní komory tentokrát připadla na svatého Martina (a následující úterý). Martin na bílém koni sice nepřijel, ale zato do programu zasedání „napadla“ řada zajímavých a důležitých témat, včetně detailního harmonogramu 9. sněmu, který se uskuteční příští rok, nebo návrhy rozpočtů ČAK pro rok 2025. Stručnou informaci o některých z projednávaných bodů Vám jako obvykle nabízíme v tradičních Flash News, podrobnosti ze zasedání budou jako vždy následně k dispozici v zápisu ze schůze představenstva na webu ČAK. K zásadním tématům se bude Advokátní deník postupně vracet v článcích, stanoviscích nebo rozhovorech.
O čem tedy (kromě dalšího) jednalo představenstvo ČAK 11. a 12. listopadu 2024 na své 32. schůzi tohoto volebního období?
Stav projednávání novely zákona o advokacii
Novela zákona o advokacii, která prochází legislativním procesem, má za sebou úspěšně druhé čtení na jednání pléna Poslanecké sněmovny. Její třetí čtení je zařazeno na program 119. schůze sněmovny, která bude zahájena 19. listopadu 2024.
Novela, jak už Advokátní deník mnohokrát informoval, naposledy 29. října ZDE, by měla přinést zejména vyšší ochranu důvěrnosti vztahu klienta a advokáta, připuštění zkrácených pracovních úvazků pro advokátní koncipienty nebo možnost konat sněm včetně voleb do orgánů Komory online.
Dále do ní Ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny již v březnu schválil pozměňovací návrh Radka Vondráčka týkající se výkonu politických práv advokátů.
Po jednání a dohodě s Komorou byl pak rovněž v květnu v rámci novely zákona o advokacii předložen pozměňovací návrh novelizující § 7 zákona o soudech a soudcích tak, aby mohli vstupovat do soudních budov bez kontroly i advokátní koncipientky a advokátní koncipienti.
Ze tří poslaneckých návrhů na úpravu advokátních úschov zůstal k projednání ve třetím čtení jeden ze dvou návrhů předložených po jednáních s Komorou ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem, k němuž se v rámci druhém čtení přihlásili též předkladatelky Helena Válková a Zuzana Ožanová a rovněž Jakub Michálek.
Provoz Komory v paláci Dunaj se rozjíždí
Ve dnech 31. října až 5. listopadu se přestěhovaly odbor matriky, výchovy a vzdělávání a oddělení kontrolní a pro věci kárné do zrekonstruovaných prostor paláce Dunaj. Nyní jsou již tato pracoviště opět plně v provozu, zaměstnanci jsou k zastižení na obvyklých telefonních i e-mailových kontaktech.
V návaznosti na úspěšné přestěhování pověřilo představenstvo ČAK předsedu Roberta Němce, aby podepsal dohodu o ukončení nájmu prostor na adrese Myslíkova 258/8, kde provizorně pracoviště několik let působila.
V paláci Dunaj proběhlo v úterý 12. listopadu první školení pro advokátní koncipienty a do konce listopadu začne fungovat i přednášková aula, kde se budou vedle koncipientů vzdělávat i advokáti v rámci systému Dalšího vzdělávání. A počínaje rokem 2025 bude Komora prostory v paláci Dunaj opět využívat i ke konání advokátních zkoušek a nebude nutné si k tomuto účelu pronajímat další externí prostory.
Představenstvo dále rozhodlo, že část prostor ve druhém nadzemním podlaží bude dočasně využívána flexibilním způsobem pro advokátní zkoušky, školení a vzdělávání a ve volném čase bude nabídnuta advokátům a advokátkám k využití jako coworkingové pracovní prostory. Prostřednictvím advokátních médií bude Komora informovat o rezervačním systému coworkingu.
Příprava 9. sněmu ČAK
Tajemník Petr Čáp a vedoucí Odboru vnější a vnitřní legislativy Johan Justoň předložili komplexní materiál týkající se příprav 9. sněmu ČAK včetně termínů a lhůt, jež je podle stávajícího znění předpisů nutné dodržet při přípravě sněmu, který se bude konat 3. října 2025.
Představenstvo vzalo tento harmonogram na vědomí s tím, že v závislosti na přijetí novely zákona o advokacii budou provedeny změny volebního řádu sněmu, jednacího řádu sněmu, případně organizačního řádu, v jejichž důsledku mohou být některé z termínů a lhůt změněny.
Schváleny rozpočty ČAK a sociálního fondu ČAK pro rok 2025
Místopředsedkyně Komory a předsedkyně Rozpočtového a hospodářského výboru Monika Novotná informovala členy představenstva, že na jednání tohoto výboru byly schváleny návrhy rozpočtů Komory a jejího sociálního fondu pro rok 2025, které byly v souladu s organizačním řádem rozeslány k vyjádření předsedům orgánů Komory. Žádný z nich neměl k jemu zaslané části návrhu rozpočtu ČAK připomínky. Představenstvo ČAK poté schválilo rozpočet Komory pro rok 2025 s výnosy 187 999 000 korun bez pojistného na hromadné pojištění advokátů a s náklady 187 999 000 korun bez pojistného na hromadné pojištění advokátů.
Představenstvo rovněž schválilo rozpočet sociálního fondu ČAK, jehož příjmy i výdaje by měly v roce 2025 činit 11 530 000 korun. Oba rozpočty budou publikovány ve Věstníku ČAK.
Manuál pro nástupce/zástupce vyškrtnutých/pozastavených advokátů
Člen představenstva Lukáš Trojan předložil dopracovaný návrh manuálu pro nástupce/zástupce vyškrtnutých/pozastavených advokátů, který byl připraven ve spolupráci Odboru matriky s místopředsedkyněmi Komory Monikou Novotnou a Michalou Plachkou.
Představenstvo manuál schválilo a uložilo Odboru vnější a vnitřní legislativy ve spolupráci s jeho autory zvážit dále přípravu legislativního návrhu redefinice povinností nástupce/zástupce a případné prolomení povinnosti mlčenlivosti v rozsahu nezbytném pro uplatnění práv dědiců.
Manuál bude publikován pro advokátní veřejnost na webu ČAK.
Schváleny žádosti o úlevu z povinných plateb
Představenstvo vyhovělo celkem 302 žádostem o úlevu z placení příspěvků na činnost ČAK a odvodů do sociálního fondu ČAK pro rok 2025, které byly Komoře doručeny do stanoveného termínu 31. 10. 2024.
Celkem 158 žádostí bylo podáno z důvodu péče o malé dítě. Z důvodu věku a délky praxe bylo doručeno 35 žádostí advokátů a advokátek nad 80 let a 109 žádostí advokátů a advokátek nad 75 let. Všichni tito advokáti a advokátky splnili podmínky pro schválení žádostí o snížení, prominutí příspěvku na činnost Komory a odvodu do sociálního fondu ČAK a bude jim poskytnuta úleva ve výši 100 % či 50 % z plateb.
ČAK přistoupí k Rezoluci středo- a východoevropských advokátních komor k situaci na Ukrajině
Ve dnech 8.–10. listopadu 2024 se konalo v polském Gdaňsku setkání předsedů (či jejich zástupců) advokátních komor střední a východní Evropy. Mimo avizovaná témata jednání byla k diskusi a k pozdějšímu podpisu po projednání v jednotlivých komorách navržena Rezoluce k situaci na Ukrajině, týkající se především dodržování mezinárodního práva a postavení před soud všech osob odpovědných za válečné zločiny proti lidskosti na Ukrajině. Rezoluce též vyzývá všechny mezinárodní instituce a organizace, aby vyvinuly veškeré potřebné úsilí k navrácení ukrajinských dětí z území Ruské federace a odsuzuje úmyslné útoky na civilní infrastrukturu na Ukrajině coby činy proti lidskosti.
Jednotlivé komory mají zaslat svá vyjádření do 18. listopadu 2024. Představenstvo ČAK text rezoluce schválilo, o čemž bude její iniciátory a organizátory setkání předsedů komor informovat.
Analýza k možnému zřízení nadace ČAK
Místopředsedkyně Michala Plachká předložila představenstvu podrobnou finanční analýzu zpracovanou Odborem hospodářským a organizačním ve spolupráci s daňovým poradcem Komory. Z analýzy jednoznačně vyplývá, že náklady spojené s případným zřízením nadace/nadačního fondu nejsou vyváženy výhodami, ať již daňovými či organizačními. Pokud jde o projekty, které by mohly být financovány prostřednictvím nadace/nadačního fondu, umožňují stávající struktury a nástroje Komory (např. sociální fondy nebo humanitární sbírky organizované prostřednictvím transparentního účtu) dosažení stejných výsledků bez dodatečných nákladů. Tuto informaci vzali členové představenstva na vědomí.
Podrobné informace o celém jednání představenstva budou jako obvykle obsaženy v zápisu z jednání představenstva na webu ČAK.
Iva Chaloupková, vedoucí Odboru vnějších vztahů ČAK
Foto: redakce AD