Advokátky a advokáti pomáhají. Častokrát bezplatně

Advokacie je pomáhající profese. Je to však profese jako každá jiná, advokát za své služby dostává zaplaceno. Stejně jako kadeřník, instalatér nebo programátor. Pouze advokát sám se může rozhodnout, že někomu pomůže zadarmo, tzv. pro bono. A činí tak mnozí, činí tak velice často.

Existuje ovšem situace, kdy advokátovi či advokátce může Česká advokátní komora „nařídit“ poskytnout bezplatnou právní pomoc. Děje se tak podle zákona č. 85/1996 Sb. o advokacii, a to v situacích, kdy Komora tzv. určí advokáta.

 

Ex offo? Pro bono? Určený advokát?

Ústava ČR lidem zaručuje právo na spravedlivý soudní proces, právo na to, aby práva občana hájil advokát. V kriminálkách v televizi častokrát vidíme scénu při zatýkání podezřelého a slyšíme: „Máte právo nevypovídat, máte právo na advokáta, a když si ho nemůžete dovolit, tak Vám bude přidělen!“

Jaký je rozdíl mezi ex offo a advokátem určeným Komorou? Velice zjednodušeně řečeno: Advokáta ex offo přiděluje lidem obviněným v trestním řízení výhradně soud – proto ta známá slůvka z kriminálek.

K začátku listopadu 2024 bylo na seznamu ex offo přes šest tisíc jmen advokátek a advokátů, z toho cca dva tisíce v Praze. Vyplývá to z údajů matriky ČAK. Advokát není povinen nechat se zapsat na seznam ex offo, ale když už na něm je, je povinen přiděleného klienta hájit. Vyvázat se z této povinnost může pouze z velice vážných důvodů, ne vždy mu to soudy umožní.

Co však v situaci, kdy si nevíte rady, myslíte, že advokáta potřebujete, že si sami neporadíte, ale jste ve finanční nouzi a nemůžete si ho dovolit? Nebo byste ho i dokázali zaplatit, ale nevíte, který by Vám uměl pomoct nejlépe, jakou vlastně potřebujete specializaci?

V takovém případě je vhodné obrátit se na Českou advokátní komoru a o pomoc či službu advokáta požádat zde. Se spuštěním nových webových stránek v květnu 2024 Komora zpřehlednila a uživatelsky zpříjemnila tu část webu, kde jsou informace o Právní pomoci.

 

Jak již bylo řečeno, určení advokáta k poskytnutí právní služby nebo právní porady Komoře nařizuje zákon o advokacii. Agendu má na starosti Pobočka ČAK v Brně. Ročně vyřídí stovky žádostí a přidělí k poskytnutí pomoci desítky advokátek a advokátů.

(Pozn. red.: Komora určuje advokáta i podle § 18b – právní porady cizincům, ale v posledních letech žádný advokát nebyl určen, proto není uvedeno v tabulce.)

O určení advokáta nezřídka lidé Komoru žádají, pokud chtějí poslat stížnost na Ústavní soud. Zákon nařizuje, že ústavní stížnost může být podána pouze a výhradně advokátem. Takových žádostí jsou ročně také desítky. Jak je patrné z tabulky níže, v roce 2023 ČAK určila 178 advokátů k poskytnutí bezplatné právní služby, z toho 99 bylo pro potřeby podání stížnosti k Ústavnímu soudu:

Výše uvedená čísla vypovídají výhradně o určování advokátů k poskytnutí bezplatné pomoci.

Určování advokátů v roce 2024

Od 1. ledna 2024 platí, že občan nebo právnická osoba může požádat Komoru, aby pro něj vyhledala advokáta a za jeho pomoc mu klient zaplatí. Ústavní soud totiž shledal neústavní tu část zákona, která umožňuje Komoře určit advokáta k poskytnutí právních služeb pouze v případě, kdy uchazeč osvědčí nemajetnost. V letošním roce už tedy ČAK pomáhá i lidem, kteří za služby advokáta mohou a chtějí zaplatit, ale třeba se neumí rozhodnout, kterou specializací by měl vládnout.

Přesná čísla o této službě Komory budou známá až v roce 2025.

Čtěte také: JUDr. Irena Schejbalová o právní pomoci v Dobrém ránu ČT 2, ČAK je připravena plnit širší roli v poskytování právní pomoci.

Pro bono cui bono?

Velkou kapitolou advokátní práce je činnost pro bono. Zároveň je to kapitola, kterou Komora z povahy věci nemůže mít podrobně zmapovanou.

Přesto víme o stovkách ne-li tisících advokátů, pro které je pro bono běžnou součástí jejich advokátní praxe. O tom, kdy a pro koho se rozhodnou pracovat zadarmo, rozhodují sami. Tady jim nikdo nic nařizovat nemůže, Komora nejméně.

Naopak, jsou to právě advokáti, kdo se v krizových celospolečenských situacích obrací na ČAK s žádostí, aby veřejnost oslovila a zkoordinovala pomoc pro postižené a oběti. Ať to byl začátek ruské agrese na Ukrajině, tragická střelba na Filozofické fakultě UK nebo katastrofální povodně v září 2024.

V případě ukrajinských uprchlíků byli čeští advokáti vůbec první, kteří pomoc nabídli tak, že mohla být okamžitě využita: Seznam s prvními kontakty na advokátky a advokáty, kteří byli připraveni ihned poskytnout právní pomoc, byl poprvé na webu cak.cz zveřejněn 25. února 2022 v 11:29:17 hod., tedy jen několik hodin po vpádu ruských vojsk. Na tyto advokáty je i dnes možné se obracet, a to prostřednictvím e-mailové adresy helpukraine@cak.cz. (Čtěte také: Válka stále nekončí. Proto pomoc advokátek a advokátů i zde pokračuje)

Po spuštění projektu HELP UKRAINE Komora dostala od Ukrajinců několik varování, že kontakty na advokáty, které byly veřejně přístupné na webu Komory, jsou uprchlíkům prodávány za americké dolary. Naopak, někteří z Ukrajinců si pro bono pomoc vyložili jako úplnou a absolutní. Pro všechny, i ty, kteří před válkou neuprchli. Těchto případů nebylo hodně, ale vyskytly se.

Pro bono je jednou z nejušlechtilejších forem pomoci, jakou lze nabídnout. ČAK vždy bude stát na straně advokátů ve sporech kdy hrozí, že ji někdo zneužije. Jednou z forem poděkování České advokátní komory za tuto činnost je udělování ceny Právník roku v kategorii Pro bono.

Tuto cenu v minulosti dostali například Lucie Hrdá, Petra Marková, Alena Vlachová,  Jaroslav Baier, Vítězslav Dohnal, Tomáš Durdík,  Štěpán Holub, Robert Cholenský, Jiří Klega, Miroslav Kučerka, David Netušil, Ronald Němec, Robert Plicka či Viktor Rossmann.

Cena je v posledních letech dotována částkou 50 000 Kč díky donátorovi, nestorovi české advokacie, Gerhardtu Bubníkovi. Nominovat advokátku nebo advokáta na tuto cenu může kdokoli. Stačí odeslat nominaci z www.pravnikroku.cz.

V příštím díle se podíváme na statistiky komunikačních kanálů ČAK.


V miniseriálu o statistikách ČAK jste si mohli přečíst:

Stovky seminářů ročně, desetitisíce proškolených koncipientů a advokátů

Kolik je advokátů a kolik advokátek? Kde je koncipientů „0“?

Andrea Kábelová, Odbor vnějších vztahů ČAK
Foto: koláž ČAK

Go to TOP