Vyřizování žádostí nezákonně sterilizovaných žen je třeba zefektivnit
Ombudsman se na jednání vlády dohodl s ministrem zdravotnictví, že budou společně hledat způsob efektivního vyřizování žádostí protiprávně sterilizovaných žen. V září tohoto roku předložil ombudsman vládě souhrn pochybení, ke kterým dochází ze strany Ministerstva zdravotnictví při vyřizování žádostí o odškodnění za protiprávní sterilizace. Vláda vzala jeho zprávu 6. listopadu na vědomí. Z jednání vlády vzešla dohoda mezi ombudsmanem Křečkem a ministrem Válkem. Dohodli se na brzkém setkání, kde budou hledat řešení způsobu vyřizování žádostí nezákonně sterilizovaných žen.
„Odcházíme z jednání vlády, na kterém jsme se dohodli, že se v nejbližší době Kancelář ombudsmana spojí s Ministerstvem zdravotnictví a budeme pokračovat v jednáních. Oceňuji, že pan ministr Válek iniciativně přistoupil k hledání řešení. Věřím, že se nám podaří najít zdárný způsob vyřizování žádostí o odškodnění za nezákonné sterilizace,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček bezprostředně po jednání na vládě.
Ombudsman ministerstvo upozorňoval, že žádosti dlouhodobě nevyřizuje v zákonné šedesátidenní lhůtě. Průtahy jsou v některých případech dokonce delší než rok. Vytýkal, že ministerstvo bez podrobnějšího posouzení odmítá žádosti žen, které nemají zdravotnickou dokumentaci, přestože to je v rozporu s nejnovějšími rozhodnutími Nejvyššího správního soudu. Ombudsman kritizoval také nedostatečnou komunikaci zejména se ženami žádajícími o odškodnění, ale i s ním samotným. Od upozornění vlády se komunikace ze strany ministerstva zintenzivnila, nicméně ombudsman stále postrádá konkrétní odpovědi na dotazy k postupu ministerstva u jednotlivých žádostí.
Ministerstvo zdravotnictví má na vyřízení žádosti 60 dnů
Od začátku roku 2022 ministerstvo na odškodněních vyplatilo podle Válka 203 milionů korun. Odškodné přiznalo v 688 případech. Desítkami žádostí se zabývají soudy. K prodloužení účinnosti zákona vyzvaly v září vládu Liga lidských práv, romské organizace a aktivistky. Kritizují ministerstvo zdravotnictví za postup a průtahy při vyřizování žádostí žen o odškodné. Oběti, které zákrok podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012 bez svobodného rozhodnutí a informací o dopadech, mohou žádat stát o odškodné 300 000 korun od předloňska do konce letošního roku.
Ministerstvo zdravotnictví má na vyřízení žádosti 60 dnů, po přiznání nároku pošle pak do 30 dnů peníze. V dřívějších pokynech k žádostem uvádí, že mezi důkazy se obecně řadí například listiny, odborná vyjádření, znalecké posudky, svědecké výpovědi či podklady jiných úřadů. Romské organizace a organizace na ochranu lidských práv si opakovaně stěžují na nedodržování zákonné vyřizovací lhůty i na neuznávání jiných důkazů než zdravotnické dokumentace. Tu už v některých případech nemocnice zlikvidovaly, je poničená.
Organizace vyzvaly předloni v létě k úpravě přiznávání odškodného. O procesu přiznávání jednala opakovaně rada vlády pro záležitosti romské menšiny. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková zmiňovaly už dřív snahu o uznávání svědectví i dalších dokladů. Ombudsman ve své zprávě vládě poukazoval na „extrémní průtahy, špatné hodnocení důkazů, rozhodování v rozporu s názorem soudů“.
S podezřením na nucené sterilizace, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů. Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily také na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se pak za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil.
Časová osa
- 2004–2005 První veřejný ochránce práv Otakar Motejl, který poprvé poukázal na problém protiprávních sterilizací v České republice, se tématem začal intenzivně zabývat.
- V prosinci 2005 doporučil Otakar Motejl vládě České republiky přijmout právní úpravu odškodnění osob, které byly oběťmi protiprávní sterilizace.
- Od 1. 1. 2022 je účinný zákon o odškodnění protiprávních sterilizací, který po mnoha letech otevřel prostor pro odškodnění osob protiprávně sterilizovaných v minulosti. Oprávněné osoby mohou podávat žádosti od 1. 1. 2022 do 1. 1. 2025, respektive žádost musí být doručena ministerstvu 2. 1. 2025.
- 17. 9. 2024 Ombudsman předložil vládě sankční vyrozumění týkající se systémových nedostatků v postupech Ministerstva zdravotnictví.
- 4. 10. 2024 Výbor proti mučení a nelidskému zacházení Rady vlády pro lidská práva přijal Usnesení k naplňování zákona o poskytnutí jednorázové peněžní částky osobám sterilizovaným v rozporu s právem.
- 6. 11. 2024 vláda na svém zasedání vzala na vědomí sankční vyrozumění předložené ombudsmanem. Ministr zdravotnictví se domluvil s ombudsmanem na setkání, kde vyřeší zdárný způsob vyřizování žádostí protiprávně sterilizovaných žen.
Zdroj: ČTK, ochrance.cz
Foto: pexels.com