Podpořte i Vy přijetí Evropské úmluvy o ochraně advokátní profese
Výbor expertů Rady Evropy pro ochranu advokátů (CJ-AV) dokončil – za významné podpory Rady evropských advokátních komor (CCBE) – v polovině září přípravu Evropské úmluvy o ochraně advokátní profese. Na svém listopadovém plenárním zasedání jej ještě musí posoudit a schválit Evropský výbor pro právní spolupráci (CDCJ), poté projde návrh Úmluvy interním schvalovacím postupem Rady Evropy. Přijetí Výborem ministrů se očekává v první polovině roku 2025. Proč je Úmluva o ochraně advokátů tak důležitá a čeho se snaží dosáhnout? Na to odpovídá informační materiál vydaný CCBE.
Rada evropských advokátních komor (CCBE) zastupuje více než milion evropských advokátů, a to prostřednictvím svých členů – advokátních komor ze 46 zemí. Přípravu Evropské úmluvy o ochraně advokátní profese, tedy závazného právního nástroje, který zajistí, že advokáti budou moci vykonávat svou profesi beze strachu, bez předsudků a bez nepatřičných omezení, začala CCBE významně podporovat již v roce 2015. Mottem instituce na cestě k dosažení cíle, tedy akceptace Úmluvy, je: „Malý krok pro advokátní profesi, velký skok pro právní stát.“
Proč je Úmluva o ochraně advokátů tak potřebná?
Bez svobody a nezávislosti advokátů nemůže existovat spravedlnost.
Čeho se snaží Úmluva dosáhnout?
Usiluje o posílení ochrany advokátů a práva na svobodný a nezávislý výkon jejich povolání s cílem zajistit ochranu práv všech osob.
Úmluva především zaručí právo a povinnost advokátů komunikovat se svými stávajícími i potenciálními klienty důvěrně a nezveřejňovat důvěrné informace.
Navíc zaručí, že advokáti nebudou ztotožňováni se svými klienty nebo jejich případem. Kromě toho Úmluva posílí svobodu projevu advokátů a profesních organizací.
Úmluva dále stanoví řadu ochranných opatření v případech, kdy jsou advokáti zbaveni svobody nebo kdy jsou podrobeni domovní prohlídce či zabavení dokumentů.
Co je přidanou hodnotou Úmluvy?
Úmluva bude závazná, a poskytne tak pevný právní základ pro jednání v situacích, kdy se advokáti stanou terčem útoků v souvislosti s jejich profesní činností spočívající v hájení práv a ochraně spoluobčanů.
Na rozdíl od jiných mezinárodních úmluv tato Úmluva nepřipouští žádné výhrady, což znamená, že jakmile vstoupí v platnost, musí být všechna práva a ochranná opatření, která stanoví, plně dodržována.
K přijetí Úmluvy je zapotřebí, aby byla v první polovině roku 2025 schválena Výborem ministrů, který zahrnuje ministry 46 členských států Rady Evropy.
CCBE proto vyzývá advokáty, aby se zasadili o její podporu ve své zemi: „Zajistěme, aby advokáti mohli beze strachu pokračovat ve své práci klíčového významu, prosazovat spravedlnost a chránit práva každého člověka.“
Celý informační materiál CCBE naleznete ZDE.
Odbor mezinárodních vztahů ČAK
Ilustrační foto: canva.com