Vláda schválila změny v zákoně o službě příslušníků bezpečnostních sborů
Nováčci u bezpečnostních sborů by měli mít zkušební dobu prodlouženou z dnešních šesti měsíců na rok. Jedno z opatření novely, kterou 30. října schválila vláda, má umožnit jednodušší propouštění těch, kteří nezvládnou úvodní kurzy. V tiskové zprávě o tom informovalo Ministerstvo vnitra. Podle další úpravy by neměli bývalí příslušníci, kteří se dopustili úmyslného trestného činu, dostat výsluhy, i když to nebyl důvod skončení jejich služebního poměru.
Změny ohledně výsluh mají bránit vzniku nároku nejen v situaci, kdy je odsouzení za trestný čin důvodem skončení služebního poměru, ale ve všech případech, kdy se příslušník v době trvání služebního poměru dopustí úmyslného trestného činu, ať už jeho služební poměr skončil jakkoliv. Obecně by ale měla úprava příspěvku zůstat stejná jako doposud.
Mezi dalšími změnami, které má novela přinést, je například zkrácení funkčního období některých funkcionářů. Šéfové krajských policejních ředitelství a celostátních útvarů stejně jako krajští ředitelé hasičů by měli mít své pozice na pět let. Na rozdíl od šéfů těchto bezpečnostních sborů by ale měli moci funkci vykonávat po více období.
Ministerstvo dále navrhuje rozšířit požadavky kladené na uchazeče o přijetí do služebního poměru o takzvanou spolehlivost. „Za spolehlivého nebude považován například občan, který je v době přijímacího řízení trestně stíhán pro úmyslný trestný čin nebo který byl za spáchání úmyslného trestného činu odsouzen trestním soudem jiného členského státu Evropské unie,“ uvedl úřad v důvodové zprávě. Příslušníci by nově mohli být členy kontrolních a řídících orgánů bytových družstev či zájmových spolků.
Norma nově posuzuje jako takzvanou překážku ve službě rodičovskou dovolenou muže – příslušníka na dobu, po kterou má žena – příslušnice právo čerpat mateřskou dovolenou. „Cílem této změny je odstranění nerovného přístupu k příslušnicím a příslušníkům, kteří založí rodinu,“ uvedlo ministerstvo. Muž, který čerpá rodičovskou dovolenou je totiž v současnosti odvolán ze služebního místa a zařazen do neplacené zálohy. Naopak žena čerpá nejprve mateřskou dovolenou, tedy takzvanou překážku ve službě, a proto o služební místo nepřichází.
Novela také vypouští ustanovení, podle kterého služební příjem každého člena bezpečnostního sboru automaticky zahrnuje 150 hodin služby přesčas ročně v době krizového stavu.
Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů zahrnuje policii, hasiče, celní správu, vězeňskou službu, Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), Bezpečnostní informační službu (BIS) a Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Upravuje vznik služebního poměru, podmínky výkonu služby, služební příjem či ukončení pracovního poměru – tedy věci, které u běžných zaměstnanců upravuje zákoník práce. Řeší také kázeňské přestupky či výsluhové příspěvky.
Zdroj: ČTK
Foto: wikipedia.org