Ministr Blažek nepokládá dosavadní verdikty ÚS o platech soudců za ústavní
Při sněmovním projednávání návrhu státního rozpočtu pro příští rok uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek, že dosavadní verdikty Ústavního soudu o platech
Při sněmovním projednávání návrhu státního rozpočtu pro příští rok uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek, že dosavadní verdikty Ústavního soudu o platech soudců nepovažuje za ústavní a že je připravený jít do nového sporu. Soudci si podle ministra vydobyli privilegium, kdy jsou jedinou skupinou pracovníků státu, která si vždy může vysoudit výši svých platů, navíc podstatně odlišných od ostatních.
„I já se hlásím k tomu, že nepovažuji dosavadní judikaturu Ústavního soudu, pokud jde o platy soudců, za ústavní,“ uvedl Blažek. Jak podotkl, nevadilo by mu, pokud by se Ústavní soud musel znovu zamyslet nad privilegiem soudců. Pokud bere krajský soudce 185 000 korun měsíčně, ministr nepovažuje za porušení jeho nezávislosti, pokud by měl 170 000 korun. „To už není chápání ústavnosti tak, jak si ji dovolím chápat já,“ řekl Blažek. „Poslední nález Ústavního soudu mě vede k tomu, že jsem připravený do takového sporu jít,“ doplnil.
Platy vrcholných představitelů státu a soudců se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy v národním hospodářství vždy za předminulý rok a zákonného koeficientu. Letos platy zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na loňské úrovni. Ústavní soud koncem května s platností od příštího roku zákonný koeficient zrušil. Soud uvedl, že letošní snížení soudcovských platů odporuje ústavnímu pořádku. Spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu ze tří na 2,822. Ústavní soud pak také upozornil, že ústavností snížení platů politiků se nezabýval.
Ministerstvo práce a sociálních věcí původně navrhovalo vrátit do platového zákona koeficient tři už pro rok 2025. Znamenal by růst platů meziročně o skoro 14 procent. Aktuální znění předlohy, jak je schválila vláda a dostala Poslanecká sněmovna, stanoví pro příští rok platové základny přímo. Pro vrcholné politiky a další funkcionáře jde o 101 364 korun a pro soudce jde o 121 685 korun. Růst platů by činil téměř sedm procent. Obvyklý valorizační mechanismus se zákonným koeficientem tři se má podle novely používat pro výpočet platů od roku 2026.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: archiv Úřadu vlády ČR