Asistenti prevence kriminality dohlíží na pořádek. Projekt je otevřen radnicím

Do programu asistence prevence kriminality Ministerstva vnitra se jako první v hlavním městě zapojila Praha 9, radnicím, které se chtějí do projektu zapojit poskytne k výcviku asistentů prevence policisty. Asistenti jsou zařazeni jako zaměstnanci úřadu, mohou zakročit například v případě nutné obrany či v jiném případu krajní nouze. Funkce je preventivní, cílem je zvýšit pocit bezpečí.

 

Deset asistentů prevence kriminality, kteří dohlížejí na veřejný pořádek, vyslala do parků a ulic radnice Prahy 9. Při službě už řešili konflikty, poskytli první pomoc nebo odradili muže od protiprávního jednání u školy. Nejvíc problémů řeší kvůli alkoholu a drogám, sdělili 23. října místostarosta Adam Vážanský, ředitelka Obvodního ředitelství policie Praha III Josefa Jelínková a zástupci asistentů Tomáš Bajza a Marian Cína. Projekt potrvá do února 2025 a vyjde na zhruba 3,6 milionu korun, větší část jako dotaci dostala radnice od Ministerstva vnitra.

„Jsme první v hlavním městě, kdo se zapojil do programu Ministerstva vnitra asistence prevence kriminality. Asistenti jsou zařazeni jako zaměstnanci úřadu. Jejich činnost spočívá v tom, že sice nemají žádné pravomoce, ale mohou zakročit třeba v případě nutné obrany nebo v jiném případu krajní nouze. Funkce je preventivní,“ řekl místostarosta Adam Vážanský.

Asistenti jsou vyškoleni, aby věděli, co a kdy mohou udělat nebo kdy je lepší zavolat policisty či strážníky. „Mentory jsou jim dva policisté, kteří je vzdělali nejen právně, ale jsou i takový jejich ‚přítel na telefonu’‘ kdyby došlo k situaci, s kterou by si nevěděli rady,“ řekla Josefa Jelínková. Všichni tak podle ní třeba vědí, co je krajní nouze nebo nutná obrana a podobně. „Také jim řekli, s jakým protiprávním jednáním se mohou setkat a jak postupovat,“ dodala.

Tým asistentů tvoří čtyři muži a šest žen, kteří začali pracovat od června. Dva z nich mluví plynně rusky, a to kvůli komunikaci s Ukrajinci. První tři měsíce trval výcvik a příprava, včetně taktiky komunikace s lidmi. Od městské části dostali veškeré nutné vybavení včetně oblečení a bot.

 

Nejčastěji se řeší alkohol a drogy

Asistenti pracují ve dvou směnách, první začíná v 7:30 a druhá končí v 20:30. Vždy chodí po dvojicích, jeden má za úkol s lidmi komunikovat a druhý jej jistit. Každá dvojice má předem stanovenu trasu, přičemž se zaměřují na parky, jako je ten na náměstí OSN, park Podvinní, Zahrádky nebo park Přátelství na Proseku. Kromě bezpečnosti kontrolují monitorují také černé skládky.

Největšími problémy ve Vysočanech jsou podle asistenta Mariana Cíny alkohol a drogy. „S tím se potkáváme pořád. Máme tu sporové potyčky a stalo se nám, že omdlel bezdomovec. Museli jsme řešit i potyčku mezi skupinami dětí,“ řekl. První pomoc poskytli starší ženě, která omdlela na Proseku. Svou přítomností rovněž odradili neznámého muže, který oslovoval před jednou ze základních škol děti.

Obvodní ředitelství policie Praha III zahrnuje severovýchodní kvadrant Prahy. Zda se k projektu přidá některá z dalších radnic, která v policejním obvodu leží, není jasné. „Nám konkrétně se neozval nikdo, ale připravujeme se na setkání se starosty, kde to nabídneme,“ řekla Josefa Jelínková. Pokud by měla některá z radnic zájem, je jim policie podle Jelínkové schopna poskytnout na výcvik policisty, stejně jako v případě Prahy 9.

 

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: pixabay.com

Go to TOP