Senátoři podpořili snížení hranice pro přednostní získání obecního mandátu
Snížit hranici pro přednostní získání mandátu v obecních volbách z deseti na pět procent, což už platí u krajských a sněmovních voleb, má senátorská novela zákona č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů, kterou na své aktuální 29. schůzi dne 9. října horní parlamentní komora v prvním kole projednávání podpořila. Před závěrečným kolem schvalování v příštím roce novelu projednají senátní Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a Ústavně-právní výbor a také Stálá komise pro Ústavu ČR a parlamentní procedury.
Zároveň chce novela zavést možnost doplňovacích komunálních voleb pouze na neobsazená místa v menších obcích v případech, kdy se méně úspěšná uskupení pokusí vyvolat rezignací zcela nové volby.
Snížení hranice pro přeskok na kandidátní listině senátoři v čele s Jiřím Oberfalzerem zdůvodnili snahou „více zohlednit individualizovanou volbu“. „Mělo by zajistit pružnější prostupnost v rámci kandidátní listiny konkrétní volební strany a lépe reflektovat volební úspěch jednotlivých kandidátů,“ uvedli senátoři.
Dosud platí, že adepti na místní zastupitele musejí získat alespoň o deset procent více hlasů, než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta v jeho straně, aby se posunuli na první místo kandidátní listiny. Pokud je takových kandidátů více, jejich pořadí určí počet přednostních hlasů. Současné hranice mohou dosáhnout snadno kandidáti malých uskupení. „Naopak ve velkých městech na velkých listinách je šance jednotlivců na proražení stranou navrženého pořadí poměrně malá a vyžaduje velmi vysoký počet hlasů,“ uvádějí senátoři.
Možnost doplňovacích obecních voleb navrhli senátoři kvůli tomu, že rezignace nespokojených členů zastupitelstev jsou v drtivé většině nejčastějším důvodem konání nových dílčích voleb v malých obcích s pěti či sedmi zastupiteli. V předminulém funkčním období jich bylo podle tvůrců novely 145, v minulém 116 a polovině nynějšího období jich je více než 80.
„Hlavním smyslem je eliminovat snahy menšiny členů zastupitelstva obce prostřednictvím rezignací dosáhnout nového rozložení sil. Vzhledem k tomu, že doplňovací volby slouží k doplnění počtu členů zastupitelstva, nebude možno prostřednictvím rezignací dosáhnout více mandátů, než kolik jich bylo získáno v řádných volbách. Tím by měla být otupena jedna z hlavních motivací pro rezignace na mandáty a zajištěna větší stabilita zastupitelstev malých obcí,“ míní senátoři.
Senátoři také navrhli zrušit možnost vytvářet v rámci obce vícemandátové volební obvody kvůli tomu, že tato možnost je využívána minimálně. V posledních komunálních volbách to využila jedna z více než 6000 obcí, ve volbách o čtyři roky dříve to byly obce dvě.
Novelu chce skupina senátorů, k nimž patří i předseda Senátu Miloš Vystrčil, prosadit tak, aby byla použita pro příští komunální volby v roce 2026.
Navrhovaná novela je druhým pokusem části senátorů o úpravu volebních pravidel pro komunální volby. Loni Senát rozdílem jediného hlasu nepodpořil obsáhlejší novelu, která měla dát lidem možnost více ovlivnit zvolení konkrétních adeptů na obecní zastupitele zvýšením váhy přednostních hlasů pro konkrétní kandidáty.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Senát