NSS SR: Nesouhlasíme s bulvarizací debaty v prostředí soudních orgánů
Situace v justici není v sousední Slovenské republice jednoduchá. O jednotlivých případech se průběžně dozvídáme hlavně z médií. V poslední době se množí informace o útocích některých členů Soudní rady SR na Nejvyšší správní soud SR. Aktuální kauzou, která hýbe (nejen) slovenskými sociálními sítěmi, je atak ze strany dvou členek Soudní rady SR, k němuž „dala podnět“ úprava zaměstnaneckých benefitů v kolektivní smlouvě NSS SR. V reakci na to vydali Pavol Naď, předseda NSS SR, a místopředseda této instituce Marián Trenčan prohlášení, v němž se mimo jiné uvádí:
„Za více než tři roky své existence si Nejvyšší správní soud Slovenské republiky získal respekt pro svou judikaturní činnost v prostředí národních soudů, orgánů veřejné správy a v akademickém prostředí,“ stojí v úvodu vyjádření. Od zřízení NSS SR snížily jeho kasační komory bilanci projednávaných případů na polovinu, kárné komory se zabývaly všemi otevřenými kárnými případy převzatými od Soudní rady SR a hladce vyřizují nové, volební komory rozhodly ve více než stovce případů volebních žalob po komunálních volbách v roce 2022. V rozhodnutích Ústavního soudu SR o ústavních stížnostech je viditelná velmi pozitivní odezva na rozhodnutí senátů NSS SR. „Samozřejmě vnímáme i negativní ohlasy na činnost Nejvyššího správního soudu Slovenské republiky a pečlivě je vyhodnocujeme,“ uvádějí ve svém sdělení Pavol Naď a Marián Trenčan.
Záminkou pro poslední útok na NSS ze strany členek Soudní rady byla úprava zaměstnaneckých benefitů v kolektivní smlouvě, kterou uzavřela kancelář tohoto soudu s místním svazem Odborového svazu soudnictví SR. Předmětem dohody bylo poskytnutí pracovního volna s náhradou mzdy zaměstnanci nebo soudci v den jeho narozenin a v první školní den, kdy dítě zaměstnance nebo soudce nastoupí do první třídy základní školy, a dále umožnit zaměstnanci a soudci mít za stanovených podmínek na pracovišti domácího mazlíčka.
Tedy benefity, které firmy – vedle životního a penzijního pojištění, stravenek či jídla a nápojů na pracovišti, akcí pořádaných zaměstnavatelem, ocenění pracovních a životních výročí, nepeněžních benefitů, kupříkladu pořízení zboží nebo služeb zdravotního a léčebného charakteru, použití zařízení péče o děti, knihovny, tělovýchovných a sportovních zařízení, příspěvků na kulturní nebo sportovní akce, na knihy atd. – v současné době v České republice, ale i jinde v Evropě již běžně poskytují.
„Navzdory tomu, že téma zaměstnaneckých benefitů nesouvisí s kompetencemi Soudní rady SR ani s rozhodovací činností NSS SR, dozvěděli jsme se mimo jiné i to, že stále existují pochybnosti o správnosti řízení NSS, že NSS snižuje důvěryhodnost občanů v soudnictví prostřednictvím benefitů soudců a zaměstnanců, že jsou získané výhody zhýralé, zničujícím způsobem zneuctívající celé soudnictví,“ pokračují zástupci vedení soudu. A zmiňují také další výroky, týkající se psychologické kompetence soudců NSS SR a či toho, že „soudce, jehož psychickou pohodu na pracovišti musí zajišťovat jeho mazlíček, nemá v justici místo“.
Proti prohlášením členů Soudní rady SR se zástupci NSS SR důrazně ohradili. Vnímají je jako pokus o zneuctění instituce a zpochybnění integrity soudu a jeho soudců. „Nebráníme nikomu vyjádřit svůj názor na téma zaměstnaneckých benefitů upravené v kolektivní smlouvě mezi Kanceláří NSS SR a odborovou organizací. Odmítáme však spojování tématu s důvěryhodností tohoto soudu nebo soudnictví jako takového. Důvěra veřejnosti je podle našeho názoru založena především na kvalitním a včasném rozhodování a kultivovaném chování a postojích soudců a soudů. Jsme toho názoru, že způsob komunikace zvolený členy Soudní rady SR nepřispívá k důvěryhodnosti žádné z dotčených institucí, naopak vnáší zbytečné emoce do již tak extrémně polarizované společnosti,“ uvedli. „Nejvyšší správní soud Slovenské republiky je připraven čelit konstruktivní kritice ve všech oblastech své činnosti, ale nesouhlasí s bulvarizací veřejné debaty v prostředí nejvyšších soudních orgánů,“ konstatovali Pavol Naď a Marián Trenčan. A dodali, že jejich prioritou je kultivovaná věcná komunikace bez nenávisti, kterou od nich veřejnost očekává.
Po zveřejnění článku obdržela redakce Advokátního deníku reakci Soudní rady SR na prohlášení NSS SR. Celé její znění si můžete přečíst ZDE.
Redakce AD, zdroj: NSS SR
Ilustrační foto: PIXABAY.com, NSS SR