Zaměstnávání klientů s trestní minulostí: RUBIKON Centrum nabízí řešení
Nezisková organizace RUBIKON Centrum, která letos slaví 30 let své existence, podporuje lidi s trestní minulostí v získání a udržení práce, a tedy i v řešení dluhů a v odpovědnosti vůči sobě, rodině i okolí. Ve spolupráci s dalšími partnery připravila na 7. a 8. října dvě akce s cílem podpořit zaměstnávání klientů s trestní minulostí a zároveň otestovat možnost předání know-how v této oblasti státu.
„V RUBIKON Centru hledáme cesty, testujeme inovační řešení a získáváme data pro prosazování systémových změn. Proč? Protože věříme, že předáním ověřené dobré praxe státu můžeme pomoci překročit trestní minulost mnohem většímu počtu lidí, kteří to potřebují. V minulosti se nám to už podařilo, např. když stát převzal náš probační program pro mladistvé PUNKT, který nyní poskytuje Probační a mediační služba,“ říká Julián Ededy, manažer programu Zaměstnanost RUBIKON Centra, a dodává: „Stejný záměr máme u akcí připravených na nejbližší dny. Souvisejí s tím, že mnoho firem dnes hledá nekvalifikovanou pracovní sílu, které je na českém pracovním trhu dlouhodobě nedostatek. Jedním z řešení mohou být právě osoby se záznamem v rejstříku trestů.”
Každoročně opouští brány věznic přibližně 10 000 lidí. Málokdo ví, že ve vězeňské populaci bylo v roce 2023 až 85,4 % lidí v produktivním věku, od 23 do 55 let. To jsou právě ti, které pracovní trh postrádá. Většinová společnost si člověka s trestní minulostí představí jako násilníka nebo vraha. Přitom 47,7 % odsouzených mělo v roce 2023 délku trestu do 2 let. Z toho více než polovina (57,06 %) má zkušenost s prací minimálně po dobu pobytu ve vězení. Většinou to jsou lidé, kteří mají buď základní vzdělání (48,83 %) nebo jsou vyučeni (34,16 %). Znamená to tedy, že skoro 83 % lidí po výkonu trestu splňuje požadavky na uplatnění na mnoha pozicích, které jsou dlouhodobě v naší ekonomice těžko obsaditelné. Tento potenciál stojí za to prozkoumat a využít.
Proto se v Komunitním centru a zahradě Kotlaska na Praze 8 v pondělí 7. 10. 2024 od 10 do 16 hod. uskuteční ODBORNÉ SETKÁNÍ ZAMĚSTNAVATELŮ s podtitulem „Kandidát(ka) s trestní minulostí – ANO, nebo NE?“. Setkají se zde zaměstnavatelé, kteří mají reálné zkušenosti se zaměstnáváním lidí s trestní minulostí nebo přímo s odsouzenými ještě ve věznicích, např. Konecta PRO, s. r. o., CDV služby, s. r. o., Zásilkovna, Zepris, s. r. o., a další. Budou sdílet svou dobrou praxi, ale i postupy, jak ošetřit případná rizika. Tato akce je součástí projektu realizovaného v partnerství právě s firmou Konecta PRO, s. r. o., která se práci s lidmi ve výkonu trestu i po propuštění věnuje již čtvrtým rokem. Ivana Smejkalová, director z Konecta PRO, s. r. o., k tomu říká: „Pro nás je spolupráce s Vězeňskou službou ČR a RUBIKON Centrem velmi cennou profesní zkušeností. Víme, že dát druhou šanci se může zaměstnavateli vyplatit. Získá do svých řad kvalitní zaměstnance. Důležitá je hlavně motivace ke změně a chuť pracovat, s řadou ostatních věcí umíme pomoci.“
Lidé se záznamem v rejstříku trestů (v ČR cca 425 000, to je 6 % produktivní populace) pomoc potřebují – patří totiž k jedné z nejvíce zranitelných skupin na trhu práce. Potýkají se s kumulací sociálních znevýhodnění (zadluženost, absence bydlení, sociálních vazeb), umocněných záznamem v rejstříku trestů. Často získají pouze krátkodobá zaměstnání nebo dlouhodobě setrvávají v nelegálním zaměstnání (47,7 % odsouzených se v průběhu min. 3 let před aktuálním výkonem trestu ocitlo zcela bez legálních příjmů a finance se tak řadí mezi nejrizikovější faktory páchání trestné činnosti) či v systému sociálních dávek (45 % vězněných osob zažilo dlouhodobou nezaměstnanost) a jejich sociální vyloučení se prohlubuje (80 % je v dluhové pasti). Získání zaměstnání je významným faktorem snížení recidivy (přináší legální příjem a ekonomickou stabilitu, strukturaci času, nové kontakty a seberealizaci), a proto RUBIKON Centrum hledá nástroje, jak lidi po výkonu trestu pro vstup na trh práce připravit.
Jedním z takových ověřených nástrojů jsou tzv. POHOVORY NANEČISTO, které proběhnou na Kotlasce v úterý 8. 10. od 10 do 14 hod. Jedná se o simulované pracovní pohovory zaměstnavatelů s kandidáty a kandidátkami s trestní minulostí. Pohovory jsou zároveň příležitost pro zaměstnavatele, jak se nezávazně seznámit s kandidáty a kandidátkami s trestní minulostí, konkrétně to budou odsouzení z věznic Jiřice a Pankrác. Přítomni budou tentokrát také sociální kurátoři, kterým chce RUBIKON Centrum nabídnout toto úspěšné a praxí prověřené know-how. Věříme, že praktická ukázka sociálním kurátorům ukáže, že Pohovory nanečisto jsou skvělá cesta, jak efektivně dovést kandidáty a kandidátky s trestní minulostí do stavu „job ready“ a napomoci tak k tomu, aby požadavek trestní bezúhonnosti v náborové praxi přestal být nadužíván tam, kde je to zbytečné a neopodstatněné.
Bližší informace k POHOVORŮM NANEČISTO zde.
Zdroj: RUBIKON Centrum
Ilustrační foto: Pexels.com