L. Ouředníčková: Dávat vězňům druhou šanci se vyplácí – společnosti i obětem

Rozhovor

 „Abychom mohli s lidmi ve věznicích úspěšně pracovat, musíme snížit jejich počet,“ říká Mgr. Lenka Ouředníčková, ředitelka pro inovace a rozvoj organizace RUBIKON Centrum, která se věnuje advokačním aktivitám a prosazování systémových změn usnadňujících integraci osob s trestní minulostí. Aktuální situace, kdy používáme vězení i pro lidi, kteří spáchali méně nebezpečné trestné činy, je neúnosná, drahá, málo spravedlivá a my jí musíme společně zamezit,“ dodává. S Lenkou Ouředníčkovou, čestnou členkou a emeritní viceprezidentkou evropské sítě The European Organization for Probation, předsedkyní výboru Asociace organizací v oblasti vězeňství, ale také autorkou úspěšných projektů či spoluautorkou knih z oblasti sociální práce, probace a mediace, si redakce Advokátního deníku povídala nejen o stávajících aktivitách RUBIKON Centra, které letos slaví 30. narozeniny, a jeho plánech do budoucna, ale i o tom, jak důležité je dát lidem s trestní minulostí druhou šanci.

 

Náš rozhovor jsme, paní ředitelko, naplánovali na září 2024, tedy měsíc, v němž RUBIKON Centrum slaví významné, 30. výročí. Vy jste u zrodu Centra stála, dnes v něm působíte jako ředitelka pro inovace a rozvoj. Jaké jsou Vaše pocity, když se ohlédnete za uplynulým obdobím?

Jsou to pocity velkého vděku a veliké radosti. Vděčná jsem v první řadě za příležitosti, které jsme při zakládání a prvotních krocích naší organizace dostali. Začalo to stimulem a velkou podporou vyučujících na Katedře sociální práce FF Univerzity Karlovy (studovali jsme 1. ročník tohoto v roce 1990 nově otevřeného studia). Ti nám dali víru v to, že je možné jít svou cestou a že mít vize se vyplácí. Za všechny s velkými díky uvádím dr. Jiřinu Šiklovou a prof. Helenu Válkovou, které nás vedly, pomohly nám, motivovaly nás, ale zároveň nám jasně daly najevo, že je to na nás, jaké si to uděláme a jaké to bude v dalších letech. Bylo to částečné hození do vody, ale sledovaly nás a byly vždy připraveny poskytnout záchranný kruh a pomoci, navést nás.  Další příležitosti pak následovaly – ať už se jednalo o pomoc zahraničních kolegů, podporu našich prvních dárců, kterým nevadilo, že jsme teprve na začátku naší profesní cesty, dali nám důvěru a finančně podpořili naše první projekty. Cítím vděk i za to, s jakými lidmi – ať už přímo v RUBIKON Centru nebo i mimo něj – jsme měli možnost se potkat, spojit síly a spolupracovat. Spojovala a spojuje nás, myslím, společná energie, nadšení i snaha věci měnit a hledat cesty. To nás vždy povzbudilo a přeneslo přes nelehké časy…

Mám radost, že můžeme oslavit 30. výročí s vědomím, že se tématu integrace lidí s trestní minulostí věnujeme po celou dobu systematicky a komplexně. Zaměřujeme se na to, aby naše práce měla dopad a reagovala na aktuální potřeby našich klientů i klientek, ale i na potřeby změn v systému. Podmínky pro udržitelnost činnosti nestátních neziskových organizací v českém prostředí nejsou úplně příznivé, několikrát jsme museli radikálně snižovat stavy a poté tým budovat znovu. Jsem opravdu pyšná na to, že jsme tuto cestu nevzdali. Dnes se díky tomu můžeme radovat nejen z významného výročí, ale především z výsledků, kterých se nám podařilo dosáhnout, a kvality spolupráce s našimi dalšími partnerskými organizacemi ze státní správy, nevládního sektoru i komerční sféry.

 

Škála služeb, které aktuálně RUBIKON Centrum nabízí, je velmi široká. Zaměřujete se nejen na klienty, jimž pomáháte při hledání legálního zaměstnání, bydlení či v řešení dluhů, ale také na majitele bytů a zaměstnavatele i odborníky. Z Vašeho pohledu – která z těchto služeb je nejvýznamnější?

Význam našich služeb pro naše klienty a klientky je u každého z nich individuální a odvíjí se od jejich konkrétních potřeb. Hlavní problémy řeší nejčastěji v oblastech zaměstnání, bydlení, financí, dluhů, závislostí a sociálních vztahů. Pro úspěšnou integraci jsou však stejně důležité i tzv. „měkké“ zakázky, nejčastěji v oblasti rodinných a partnerských vztahů. Častým tématem v práci s našimi klienty a klientkami jsou závislosti, na jejichž řešení spolupracujeme s adiktologickými organizacemi.

Před pěti lety jsme zavedli model komplexního odborného poradenství pro klientky a klienty ve věznicích a po propuštění z výkonu trestu odnětí svobody. Přispíváme k tomu, aby věznice opouštěli lidé připravení na život na svobodě a motivováni začít znovu a lépe. Pracujeme s odsouzenými, kteří mají cca šest měsíců před koncem trestu nebo kteří chtějí iniciativně ještě během trestu vstoupit do oddlužení. Naši klienti a klientky mají v době výstupu z vězení společně vytvořený písemný plán, jak budou na svobodě fungovat ve všech klíčových oblastech svého života. Dbáme také na to, aby měli reálnou představu, co je čeká bezprostředně po propuštění z vězení, a konkrétně si naplánovali první kroky, upozorňujeme je na případná rizika. Řešíme tedy např. cestu z vězení, ubytování na první dny, komunikaci s úřady, zaměstnání, dluhy, kontakt s blízkými apod.

Téměř 50 % klientů a klientek, se kterými jsme navázali kontakt ve vězení, využívá naši navazující pomoc po propuštění.  Podpora po propuštění je velmi komplexní – pomoc s bydlením, řešením dluhů a finanční situace, zaměstnání – a stojí na spolupráci s dalšími poskytovateli služeb i dalšími subjekty.  Kromě poradenství, doprovázení a psychické podpory nabízíme i materiální podporu – pomoc z Potravinové banky, finanční příspěvek na bydlení, cestovné a další.  Myslím, že nelze říci, jaká služba je nejdůležitější – zásadní je pracovat s lidmi, kteří o změnu stojí, protože bez této motivace je jakékoliv naše snažení o změnu marné. Důležitá je i kontinuita pomoci ve vězení a po propuštění.  Co dále pomáhá, je vědomí, že desistence (odklon od trestné činnosti) je proces. Je tedy potřeba počítat s tím, že změny se nedějí ze dne na den, součástí procesu jsou i přešlapy a dílčí neúspěchy.  Zásadní význam má posilování víry v to, že změna je možná.  A to nejen směrem ke klientům a klientkám, jejichž motivace ke změně může kolísat, ale mnohdy i směrem k těm, kteří s nimi pracují.

 

Před 12 lety vznikla pracovní agentura RUBIKON Centra, jejíž založení jste iniciovala, která dlouhodobě spolupracuje se zaměstnavateli, aktuálně s desítkami firem. Změnil se v průběhu let pohled zaměstnavatelů na potenciální zájemce s trestní minulostí o jimi nabízenou pracovní pozici? Nebo stále platí, že „55 % zaměstnavatelů lidi se záznamem v evidenci Rejstříku trestů vůbec nezaměstná, a to z obavy z nedostatečných pracovních návyků a/nebo zatížení exekucemi“ (zdroj: výzkum LMC z roku 2015)?

Věřím, že pozvolné změny se dějí. Ke změně přispívá i obecně nízká nezaměstnanost v ČR, která zaměstnavatele vede k potřebě hledat nové cesty, jak získávat zaměstnance, a tak se nábor otevírá i novým skupinám kandidátů a kandidátek. Bylo by hodně zajímavé, jak by obdobný výzkum, který v roce 2015 provedla společnost LMC (aktuálně Alma Career), dopadl nyní.  Záznam v rejstříku trestů je ale bezesporu stále významným znevýhodněním na trhu práce. Zaměstnavatelé požadavek výpisu z rejstříku trestů a požadavek trestní bezúhonnosti nadužívají. Vede je k tomu zaběhlý systém postupu náboru, silně zakořeněná snaha nemít s lidmi s trestní minulostí nic společného, někdy i negativní zkušenost kontaktu s někým s trestní minulostí z osobního či pracovního života.

Důležitá je i změna legislativy. Novelou zákona o sociálních službách padl dosud velmi striktní požadavek na čistý trestní rejstřík v případě pozic v sociálních službách. To je letní novinka a zlom pro velkou část našich kandidátů, kteří se mnohdy na pozice pracovníka v sociálních službách ptali už v minulosti a měli aktivní snahu se v těchto pozicích zaměstnat. V návaznosti na změnu zákona je nyní potřeba pracovat s poskytovateli sociálních služeb a poskytnout jim podporu, aby mohli a chtěli lidi se záznamem v rejstříku trestů zaměstnávat. Pevně věřím, že opět pomůže komunikace, podpora a doporučování vhodných osob. I my můžeme být konkrétním vzorem s bohatými zkušenostmi a praktickými radami, protože třetina zaměstnanců RUBIKON Centra jsou osoby se žitou zkušeností z výkonu trestu. Zároveň bude potřeba mezi lidmi s trestní minulostí hledat vhodné zájemce o tuto práci, na což se rovněž chystáme.

Velký posun v ochotě zaměstnávat lidi s trestní minulostí vnímáme u zaměstnavatelů, se kterými jsme v kontaktu. Když jsme se zprostředkováním zaměstnání začínali, bylo opravdu velmi těžké najít zaměstnavatele, který by o spolupráci s námi stál.  Dokonce si pamatuji, že jsme téměř oslavovali, když se na nás obrátil první zaměstnavatel s nabídkou pracovních pozic pro klienty. Bohužel se velmi záhy ukázalo, že záměr tohoto zaměstnavatele nebyl férový – zaměstnávání lidí s trestní minulostí vnímal jako možnost získat levnou pracovní sílu a podmínky, které svým zaměstnancům nabízel, byly hodně za hranou dobrých mravů.  Nyní máme síť 140 zaměstnavatelů, kteří nabízejí pracovní pozice našim klientům a klientkám a k náboru a zaměstnávání lidí s trestní minulostí přistupují velmi zodpovědně. Mnohdy nás i sami oslovují, přicházejí s návrhem postupu, jak nábor lidem se záznamem otevřít, a chtějí se s námi domlouvat na tom, jak jim můžeme v tomto záměru pomoci.  Součástí nabídky pro zaměstnavatele je, že jim na základě vydefinovaných potřeb a požadavků doporučujeme kandidáty a kandidátky, kteří jsou s námi po nějakou dobu v kontaktu, známe jejich silné stránky a umíme společně identifikovat rizika, která je potřeba ošetřit. Individuální spolupráce se zaměstnavateli a poskytování podpory během náboru je velmi funkčním nástrojem, jak náborovou praxi měnit.

 

Jak jste zmínila, z řad klientů se rekrutovala i takřka třetina stávajících zaměstnanců RUBIKON Centra. Jak se Vám tato praxe a spolupráce s nimi osvědčuje?

Ano, je to tak. V roce 2012 jsme začali lidi s trestní minulostí také zaměstnávat, abychom šli příkladem našim zaměstnavatelům, se kterými spolupracujeme. Začali jsme s konceptem tzv. tréninkových míst, pracovních míst zpravidla na dobu šesti měsíců, jejichž cílem je posílit pracovní dovednosti a návyky a připravit se pro vstup na běžný trh práce.

Řada našich klientů a klientek totiž má zkušenost jen z příležitostných brigád, potřebují získat sebevědomí a naučit se např. základy práce na PC. K tomu slouží právě tréninková místa. V RUBIKON Centru máme pozice v oblastech údržby zeleně a administrativní práce. Od roku 2012 jsme na tréninkových místech zaměstnali cca 170 klientů a klientek. Řada z nich pak projevila zájem v RUBIKON Centru zůstat, prošla výběrovým řízením a nyní pracují na nejrůznějších pozicích – jako odborné asistentky a asistenti, poradkyně a poradci, projektové manažerky či vedoucí pobočky. Kromě toho se nám osvědčili tzv. peer mentoři a mentorky, kteří při doprovázení klientů a klientek mohou využívat svou vlastní zkušenost z výkonu trestu. Před cca 2–3 lety jsme se využití této žité zkušenosti rozhodli posunout na další úroveň a zapojit lidi s trestní minulostí do prosazování systémových změn. Věříme, že žitá zkušenost z výkonu trestu je nezastupitelná a jde o unikátní expertizu, která ve spolupráci s odborníky může přinést ta nejlepší a nejúčinnější řešení. V pilotním projektu „Na našem hlase záleží“ jsme vyškolili 13 osob s trestní minulostí a začali je zapojovat do interních týmů RUBIKON Centra, včetně řízení organizace. Máme za sebou první úspěchy, jako prezentace na akcích pro odbornou i širokou veřejnost, připomínkování dokumentů a materiálů, včetně úspěšného instruktážního videa pro ženy nastupující do výkonu trestu, na jehož scénáři se podílely ženy, které vězením samy prošly (Instruktážní video pro ženy nastupující do výkonu trestu odnětí svobody (youtube.com)). Toto video používá Vězeňská služba ČR a má velkou odezvu i u široké veřejnosti – téměř 300 000 zhlédnutí na YouTube). Zažili jsme i řadu výzev: přes naši dlouholetou zkušenost nám projekt otevřel mnoho otázek, týkajících se bezpečí lidí s žitou zkušeností nebo konstruktivního zprostředkování výměny podnětů s odborníky. Nyní společně pracujeme na ukotvení stabilního týmu lidí s žitou zkušeností ve struktuře RUBIKON Centra.

 

Projekt „Na našem hlase záleží“ získal letos v květnu u příležitosti udílení Ceny Olgy Havlové Zvláštní poděkování za vynikající realizaci. Co pro vás v RUBIKONu toto ocenění znamená?

Tohoto ocenění si opravdu velmi vážíme. Chápeme ho jako ocenění dlouholeté práce celého RUBIKON Centra a zejména zapojení našich kolegyň a kolegů s žitou zkušeností. I proto cenu spolu s ředitelkou Dagmar Doubravovou převzali také dva kolegové s trestní minulostí, Rudolf a Roman, naši významní týmoví hráči.

 

RUBIKON Centrum usiluje o komplexní řešení problému integrace lidí s trestní minulostí do společnosti. Této cílové skupině poskytujete služby, ale působíte i v oblasti systémových změn a osvěty. Které z nich Vy osobně hodnotíte jako nejpřínosnější?

Silnou stránku vidím právě v kombinaci. V rámci služeb poskytujeme pomoc konkrétním lidem. Zároveň víme, že řada problémů v integraci lidí s trestní minulostí nepramení pouze z jejich osobní situace, ale souvisí i s problémy na úrovni nefunkčnosti systému. Příkladem je např. nadužívání trestu odnětí svobody – zjednodušeně řečeno mnohdy zavíráme lidi, kteří páchají drobnou, byť opakovanou trestnou činnost. To vede k přeplněnosti věznic, omezeným možnostem s lidmi ve vězení pracovat, rostoucímu napětí a násilí.  Dochází k značné prizonizaci lidí, kteří se do vězení dostanou, a enormní zátěži pro personál věznic.

Je tedy zřejmé, že abychom mohli s lidmi ve věznicích úspěšně pracovat, musíme snížit jejich počet. Aktuální situace, kdy používáme vězení i pro lidi, kteří spáchali méně nebezpečné trestné činy, je neúnosná, drahá, málo spravedlivá a my jí musíme společně zamezit.

Návrh prvních dílčích změn je k dispozici, Ministerstvo spravedlnosti připravilo novelu trestního zákoníku. Tato novela obsahuje několik naprosto zásadních změn, příkladem je změna postihu krádeže v recidivě, kdy se zpravidla jedná o bagatelní trestnou činnost (drobná krádež potravin v obchodě).  Změna tohoto jednoho ustanovení bude mít dopad na snížení počtu vězňů. Zároveň ale bude nutné nastavit dobrý mechanismus práce s těmito lidmi v rámci alternativních trestů a správního řízení.

S odbornou veřejností se, myslím, shodneme, že represe ani prostá izolace a omezení svobody nepomáhá předcházet recidivě. Naopak, jak ukazují výzkumy i praxe, podmínkou pro to, aby lidé přestali páchat trestné činy, je pozitivní motivace a příležitost k osvojení nových prosociálních rolí. V ČR existuje řada takových příkladů dobré praxe, známe je z prostředí výkonu alternativních trestů i z oblasti práce s vězněnými i propuštěnými osobami.

Laická veřejnost to ale vnímá jinak, věří v jednoduchá řešení, mezi která určitě patří uvěznění co největšího počtu lidí a pokud možno na dlouhou dobu a v podmínkách, kdy budou trpět.  Předpokladem progresivnějších změn trestní politiky a přístupu k problému recidivy obecně je změna tohoto narativu u laické veřejnosti. Z tohoto důvodu jsou důležité i aktivity v oblasti osvěty a změny myšlení lidí.

 

Od roku 2016 RUBIKON Centrum spolupořádalo charitativně-sportovní akci Yellow Ribbon Run – Běh se žlutou stužkou, která upozorňuje na význam integrace bývalých vězňů a propojuje lidi napříč společností. Letošní 9. ročník byl věnován tátům s trestní minulostí, ten loňský vězněným ženám a ženám po výkonu trestu. Jaký je ohlas mezi vašimi klienty a klientkami na tuto akci? Účastní se běhu? Ale hlavně – daří se jim „utéct předsudkům“?

Tuto úžasnou myšlenku v ČR uvedla v život Gabriela Slováková a my jsme hrdí na to, že jsme ji spolu s Vězeňskou službou ČR a Probační a mediační službou pomáhali rozvíjet. Je skvělé sledovat, jak se ze skromné průkopnické události stala zavedená značka, která se šíří do dalších evropských zemí. V roce 2023 se projekt osamostatnil a vznikla organizace Žlutá stužka, z.  s. RUBIKON Centrum zůstává do dalších let partnerem, podporovatelem a zapáleným fanouškem Yellow Ribbon.

Výzva „Uteč předsudkům“, myslím, směřuje na celou společnost, nejen na lidi s trestní minulostí. Síla Běhu se žlutou stužkou je právě v tom, že se ho společně účastní vězni, bývalí odsouzení, jejich rodiny, oběti trestných činů, ředitelé a manažeři firem, státní úředníci a odborníci, lidé z neziskových organizací nebo prostě jen lidé, kteří rádi běhají a kteří projektu fandí. Všichni mají stejná trička se žlutou stužkou, vytvářejí štafety, vzájemně se podporují, zažívají v cíli únavu, ale i radost. A zjišťují, jak málo se od sebe liší a kolik toho mají společného. Běh je spojil!

Eliminace předsudků a mýtů, změna nastavení myšlení veřejnosti vůči lidem s trestní minulostí, zůstává naším strategickým cílem. Nyní např. spolupracujeme s režisérem Janem Látalem a projektem CzeXperiment. V součinnosti s Vězeňskou službou ČR a Věznicí Světlá nad Sázavou vzniklo video „Za zdmi předsudků“, jehož cílem je destigmatizace odsouzených žen, ale i zaměstnanců a zaměstnankyň Vězeňské služby, kteří s nimi pracují. A tím naše osvětové aktivity zdaleka nekončí, nechte se překvapit! Budeme rádi, když budete sledovat náš web a sociální sítě RUBIKON Centra.

 

Co byste popřála RUBIKON Centru do dalších let?

Do dalších let přeji sobě i nám všem skvělý tým, který jde za společným cílem, vzájemně si důvěřuje a respektuje se. Dobrou organizaci a její dobrou práci dělají lidé, jejich profesionalita, angažovanost a hodnoty, kterým věří a které naplňují. A takové RUBIKON Centrum bylo a věřím, že i bude!

 

Děkuji za rozhovor!

 

Hana Saitzová
Foto: archiv Lenky Ouředníčkové a RUBIKON Centra

Go to TOP