Jak odložit exekuci z důvodu povodně? Exekuční řád na tyto situace pamatuje
Nelze přehlédnout, že řada lidí, kteří jsou zasaženi letošními povodněmi mohou být současně také povinnými v probíhajících exekučních řízeních. Exekuční řád však svou úpravu pamatuje na situace dočasného charakteru, ve kterých by povinný nebo jeho rodiny mohli být bezprostředním provedení exekuce vážně poškozeni. Takovým institutem je návrh na odklad exekuce, který upravuje § 54.
Náležitosti návrhu na odklad jsou upraveny v § 54 odstavec 1 exekučního řádu. Návrh na odklad exekuce se podává u exekutora, který exekuci vede. Má-li povinný mnohočetné exekuce, měl by podat návrh na odklad u těch exekutorů, jimiž vedené exekuce chce odložit.
Z hlediska náležitostí je návrh na odklad přísně formalizovaný. Musí splňovat všechny formální a obsahové náležitosti procesního podání podle § 42 a následujících občanského soudního řádu, jak o nich bylo hovořeno v úvodu. Současně musí splňovat i speciální náležitosti podle § 54 odstavce 1 exekučního řádu. Navrhovatel musí srozumitelným a věrohodným způsobem vylíčit, jaké přechodné nepříznivé důsledky jemu nebo příslušníkům jeho rodiny hrozí v případě neprodleného provedení exekuce. Veškerá tvrzení obsažená v návrhu musí doložit listinami, které k návrhu připojí. Mezi nejčastější chyby v návrhu na odklad patří absence listin, které tvrzené skutečnosti věrohodným způsobem dokládají.
Je-li návrh vadný, exekutor jej podle § 54 odstavce 1 exekučního řádu usnesením odmítne. Proti takovému usnesení je přípustné odvolání. Odstraňování vad podání podle § 43 občanského soudního řádu se v případě návrhu na odklad neuplatňuje, protože povinný může kdykoliv podat nový bezvadný návrh.
Povinný může navrhovat odklad celé exekuce, ale také pouze některých způsobů podle § 59 exekučního řádu. V takovém případě by měl v obsahu návrhu vybraný způsob provedení exekuce označit, nejlépe číslem jednacím.
O podaném návrhu na odklad rozhoduje exekutor. Pokud návrhu vyhoví, vydá usnesení, ve kterém určí dobu, na kterou exekuci odkládá. Dobu odkladu musí usnesení obligatorně obsahovat. Nejčastěji je uvedena ve dnech nebo ve lhůtě. Lze ji uvést i určením jiného okamžiku. Příkladem může být doba odložení exekuce do právní moci usnesení o zastavení exekuce. Usnesení o odkladu je vykonatelné doručením a lze proti němu podat odvolání.
Vzor návrhu na odklad je zveřejněn ZDE.
Instrunktážní video k odkladu, který se týká lidí zasažených přírodní katastrofou je dostupný zde: ZDE.
Videopodcast k návrhu na odklad je dostupný zde: ZDE.
JUDr. Ing. Martin Štika, Ph.D., je soudním exekutorem Exekutorského úřadu Hradec Králové
Ilustrační foto: pixabay.com