Prodejci zbraní asi dostanou povinnost hlásit podezřelé nákupy do konce roku
Prodejci zbraní a střeliva zřejmě dostanou zákonnou povinnost hlásit policii podezřelé nákupy do konce roku. Počítá s tím novela zákona č. 119/2002 Sb.,
Prodejci zbraní a střeliva zřejmě dostanou zákonnou povinnost hlásit policii podezřelé nákupy do konce roku. Počítá s tím novela zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), kterou na své schůzi podpořil Výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny. Vláda původně počítala s tím, že povinnost bude uzákoněna už od letošního července, opozice ale ve sněmovně zablokovala schválení novely ve zrychleném režimu. Výbor doporučil jedinou změnu, aby novela nabyla účinnosti 15 dnů po vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Novelu připravila vláda v reakci na prosincovou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Do současného zákona má úprava vložit dvě ustanovení již přijatého budoucího zbraňového zákona, kterým nabude účinnosti od roku 2026. Dílčí změny při červnovém úvodním kole sněmovního projednávání kritizovali opoziční poslanci, označovali je za vágní nebo zneužitelná.
Vládní předloha počítá s tím, že prodejce „oznámí policii převod zbraně nebo střeliva nebo právní jednání směřující k takovému převodu, které důvodně považuje za podezřelé“. Podezřelé jednání nelze podle Ministerstva vnitra z principu přesně definovat. Může ale například jít o případy, kdy se zákazník pokusí zakoupit zbraň, k jejímuž držení není oprávněn, nebo vykazuje „abnormální zmatenost, apatie nebo výrazné známky tíživého stresu“. Nákup neobvyklého množství zbraní nebo střeliva nyní sleduje policie prostřednictvím analytického nástroje přímo v Centrálním registru zbraní.
Novela dále rozšíří možnosti policie pro zajištění zbraní. Nově je bude moci zajistit v případech, kdy od „orgánu veřejné moci“ o jejich držiteli získá informace, že může představovat „vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost“. I toto ustanovení podle ministerstva obsahuje budoucí zákon o zbraních, podle opozice ale může být zneužíváno i k zabavení neregistrovaných volně prodejných zbraní typu vzduchovek a airsoftových či historických zbraní bez soudního příkazu. Podle poslance Pavla Růžičky by byla novela přísnější než budoucí zákon a umožnila by domovní prohlídky bez omezení.
Budoucí nový zákon o zbraních a střelivu také například zkracuje lhůty pro lékařské prohlídky držitelů zbraní z deseti na pět let, zahrnuje také možnost policie nařídit tuto prohlídku kdykoli. Ošetřující lékaři mají získat přístup do centrálního registru zbraní a ověřovat, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu. Kvůli digitalizaci centrálního zbraňového registru a jeho propojení s dalšími policejními a zdravotními evidencemi nabyde norma účinnosti až od přespříštího roku.
Do řádného procesu schvalování by měl jít zákon podle ministra vnitra Víta Rakušana na podzim. „Věřím tomu, že od prvního ledna, alespoň na ten rok, než začne platit ta nová legislativa, která už to všechno obsahuje, i tohle dílčí zpřísnění mít budeme,“ řekl.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Pexels.com