Ministři spravedlnosti jednali o situaci na Ukrajině a podepsali novou úmluvu RE
V rámci litevského předsednictví Výboru ministrů Rady Evropy se ve dnech 4. a 5. září 2024 konala neformální konference ministrů spravedlnosti Rady Evropy. Jednání byla otevřena nejen všem členským a pozorovatelským státům RE, ale také dalším pozvaným hostům. Stěžejním bodem programu bylo řešení otázky mezinárodního trestního soudnictví ve vztahu k odpovědnosti za zločiny spáchané na Ukrajině. Ministři také podepsali novou úmluvu Rady Evropy.
Hlavním cílem vilniuské konference bylo řešit klíčové otázky mezinárodního trestního soudnictví týkající se odpovědnosti za mezinárodní zločiny spáchané na Ukrajině. Zejména šlo o to prozkoumat možnosti, jak mohou Rada Evropy a její členské státy výrazněji posílit svou podporu ukrajinskému justičnímu systému a posílit mezinárodní právní řád zajištěním odpovědnosti za zločin agrese.
Diskuse byla vedena ve dvou hlavních blocích, a to:
1) Hledání rovnováhy v oblasti mezinárodního stíhání zločinů podle mezinárodního práva a výkonu rozsudků: Shromažďování důkazů, sdílení důkazů a soudní procesy v nepřítomnosti,
2) Zvláštní tribunál pro zločin agrese proti Ukrajině a úloha Rady Evropy.
„Česká republika plně podporuje zajištění odpovědnosti za zločiny podle mezinárodního práva spáchané na Ukrajině, včetně vyvození individuální trestní odpovědnosti za zločin agrese spáchaný vrcholnými představiteli Ruské federace. Je potěšující, že právní diskuze ve věci zřízení zvláštního tribunálu pokročily a cílí k ustavení tribunálu postaveném na nezpochybnitelném právním základě a s co nejširší legitimitou. V tomto smyslu jsme uvítali návrh dohody pro založení zvláštního tribunálu vypracovaný Radou Evropy. Rada Evropy jako významná regionální organizace disponuje požadovanou schopností sjednat podobnou dohodu,“ uvedl Karel Dvořák, náměstek ministra spravedlnosti, který vedl českou delegaci.
Před zahájením samotné konference proběhl slavnostní podpis nové úmluvy Rady Evropy o umělé inteligenci a lidských právech, demokracii a právním státu ze strany Evropské komise za Evropskou unii.
Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti
Foto: archiv MSp