Tereza Kunertová: Právo EU pro praxi: aplikační a výkladová úskalí v kontextu případových studií
Wolters Kluwer ČR, Praha 2024, 236 stran, 480 Kč.
Recenzovaná monografie zdařile usiluje o to být fundovaným, ale zároveň uživatelsky přívětivým a názorným vodítkem pro právní praxi, jak pracovat s jednotlivými prameny práva EU a potažmo i s jejich případnými vnitrostátními transpozičními či konkretizačními akty, a to zejména v situaci, kdy tyto prameny vykazují nejasnosti jak z hlediska svého obsahu či platnosti, tak z hlediska svých vnitrostátních aplikačních účinků. K naplnění tohoto záměru jsou přitom do publikace vhodně integrovány četné názorné příklady z praxe, jakož i případové studie a obrazová schémata.
V monografii autorka zúročuje své téměř dvacetileté akademické, pedagogické i praktické zkušenosti, ať už na Katedře evropského práva PF UK, v advokacii, na Úřadu vlády ČR, v Evropském parlamentu, zájmových asociacích v České republice a Bruselu nebo v obchodní společnosti.
Autorka v práci správně vychází z teze, že aplikace i výklad práva EU stojí na základních principech a zásadách, které za předpokladu jejich náležitého osvojení a zohlednění umožnují poradit si s aplikačními a výkladovými úskalími práva EU téměř v jakékoliv situaci. Tato teze se promítá i do struktury práce, kdy její první část (kapitoly II až IV) se věnuje přiblížení zásad a principů práva EU, majících zásadní vliv na aplikaci a výklad práva EU. V první části práce jsou tudíž prezentovány, a to jak obecně, tak na konkrétních případových studiích, mj. povinnost k eurokonformnímu výkladu vnitrostátního práva, princip effet utile, přednost a přímý účinek práva EU, jakož i zásady svěřených pravomocí, subsidiarity, proporcionality a nediskriminace. Příznačné a zároveň originální na prezentaci těchto zásad a principů je, že nejsou prezentovány detailním a vyčerpávajícím způsobem, ale se zaměřením na jejich podstatu a na objasnění těch jejich aspektů, jejichž správné pochopení je klíčem pro náležitou aplikační a interpretační práci s prameny práva EU.
Druhá část publikace (kapitoly V až VII) se pak zejména zaměřuje na poukázání a řešení vybraných obecných i konkrétních aplikačních a výkladových úskalí práce s primárními, sekundárními i terciárními prameny práva EU, jakož i s jejich případnými vnitrostátními transpozičními či konkretizačními akty. Stranou pozornosti nezůstávají ani různá úskalí práce s judikaturou SD EU. Monografie pak vyúsťuje v souhrnný aplikační a výkladový manuál pro praxi.
Jak již naznačeno, v publikaci se autorka zbytečně neutápí ve vysvětlování a přibližování úskalí a nevyjasněností primárně akademického charakteru (jako je např. odlišení přímé použitelnosti a přímého účinku práva EU, nebo otázka, jestli, popř. kdy, je prioritně uplatnitelný nepřímý účinek před účinkem přímým), soustředí se na ta výkladová a aplikační úskalí práva EU, jejichž vyjasnění a řešení má signifikantní relevanci pro náležitou práci s různými prameny práva EU. Opravdu lze přitom ocenit názornou demonstraci takovýchto úskalí a jejich řešení na řadě případových studií.
I když je monografie zejména určena pro aplikační a legislativní (normativně implementační) praxi, má v řadě ohledů i významný vědecký přesah. V této souvislosti lze zejména vyzdvihnout důkladnou kritickou analýzu širokého pojetí státu, resp. odnože státu, pro účely vzestupného vertikálního přímého účinku směrnic (subkapitola 4.3.5.). V předmětné analýze autorka velmi přesvědčivě poukazuje na to, že toto široké pojetí zastávané Soudním dvorem EU se již jeví jako překonané i neudržitelné, a originálně navrhuje, jak ho zúžit.
Recenzovaná monografie jako celek představuje zdařilé, originálně pojaté dílo k právu EU mající jak významný a užitečný přínos pro aplikační i legislativní praxi, tak nepochybný přínos vědecký. Dobře využitelná je i při výuce a studiu práva EU.
prof. JUDr. RICHARD KRÁL, Ph.D., LL.M., DSc., Katedra evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze