Povinnosti a milníky navázané na nařízení o umělé inteligenci EU AI Act
Se vstupem nařízení EU o umělé inteligenci „AI Act“ (v platnosti od 1. srpna 2024) se nejen evropský technologický sektor připravuje na zásadní změny v oblasti umělé inteligence (AI), které budou zavedeny postupnou účinností AI Act. Toto nařízení stanovuje přísný regulační rámec pro systémy umělé inteligence, s cílem zajistit bezpečné a etické využívání této technologie, transparentní prostředí pro rozvoj, a zároveň i podporu inovací. Regulační rámec se zaměřuje na zajištění vysoké úrovně ochrany zdraví, bezpečnosti, základních práv zakotvených v Listině, včetně demokracie, právního státu a ochrany životního prostředí.
V přiložené infografice jsou přehledně zobrazeny klíčové milníky a povinnosti, které jsou na AI Act navázány. „Prvním zásadním termínem je 1. srpen 2024, kdy nařízení oficiálně vstoupilo v platnost, čímž začala běžet 24měsíční lhůta pro plnou implementaci požadavků z něj plynoucích. Většina ustanovení nařízení vstoupí v účinnost 2. srpna 2026. Systémy umělé inteligence, které budou klasifikovány jako představující nepřijatelné riziko, však budou zakázány už za šest měsíců v únoru 2025, a pravidla pro obecné modely umělé inteligence (GPAI) začnou platit již od srpna 2025,“ vysvětluje Legal Daša Aradská, seniorní advokátka AK Weinhold.
„AI Act také zavádí systém sankcí, který, jak jsme již zvyklí z jiných evropských nařízení, vychází z celosvětového obratu společností nebo z předem stanovené částky v milionech eur, podle toho, která je vyšší,“ doplňuje Daša Aradská.
Zdroj: AK Weinhold Legal
Ilustrační foto: canva.com a AK Weinhold Legal