Sněmovna podpořila novelu, jež má zajistit tříletým místa v dětské skupině

Obce možná budou muset od přespříštího roku zajistit místo v dětských skupinách dětem, které nepřijme po třetích narozeninách spádová mateřská škola. Pokud povinnost nesplní, měly by rodičům přispět na náklady péče. Už od příštího roku by měly vznikat také sousedské dětské skupiny. Změny přinese od ledna vládní novela, kterou v úvodním kole 28. června podpořila sněmovna. Předloha upravuje pravidla péče, vyplácení státního příspěvku na provoz nebo úhradu od rodičů. Posoudí ji sociální a školský výbor.

 

Tříleté děti mají nárok na školku. Často se do ní ale dostanou až od září – od začátku školního roku, tedy měsíce po svých třetích narozeninách. Podle novely by obec musela místo v dětské skupině tříletým do přijetí do mateřské školy zajistit, jinak by rodičům poskytla náhradu ve výši jejich stanovené maximální úhrady. Nyní činí zhruba 5000 korun měsíčně.

Rodiče dětí, na jejichž místo ve skupině přispívá stát, mohou platit podle novely za den nejvýš podíl čtyřnásobku minimální mzdy a koeficientu 261. Pro letošek by maximální úhrada byla 289 korun. Za méně než pět hodin služby denně by byla cena poloviční, za méně než tři dny v týdnu by se mohla zvednout o deset procent. Stát posílá peníze na místo pro potomka těch, kteří pracují, podnikají, studují, hledají si zaměstnání či pečují o postižené a nemohoucí blízké. Na děti do tří let do nástupu do školky do konce srpna dává 1,7násobek normativu pro soukromé školky, na starší pak normativ. V sousedské skupině by se zohlednilo 80 procent normativu.

Sousedské skupiny by mohly nově fungovat v domácnostech pro nejvýš čtyři děti. Požadavky na prostory a provoz by posuzovaly krajské úřady práce. Oprávnění k poskytování služby by udělovalo ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Dětské skupiny fungují dobře a jsou vyhledávané,“ uvedla Lenka Dražilová. Předmětem sporu budou podle ní sousedské skupiny i kvůli nejasným pravidlům pro jejich činnost. „Když jsme si potřebovali pohlídat děti, tak jsme si je po dohodě pohlídali, ale nepotřebovali jsme na to veřejné peníze,“ uvedla k tomu další poslankyně Jana Pastuchová. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka poznamenal, že metodiky se připravují. „Podmínky budou stanovené, my je budeme kontrolovat,“ řekl. Sousedské skupiny budou podle ministra levnější než jiná zařízení.

Firemní skupiny nebudou muset podle novely přijímat děti výhradně svých zaměstnanců. Novela ruší také omezení v počtu hodin dítěte v zařízení, při jehož překročení rodič přichází o rodičovský příspěvek.

Státní příspěvky na provoz dětských skupin by se měly podle odhadu ministerstva pohybovat do budoucna kolem tří miliard korun ročně. Letos by to mělo být 2,45 miliardy, příští rok 2,6 miliardy a o rok později 3,3 miliardy korun.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP