Rozsáhlou novelu zákona o DPH podpořila v úvodním kole sněmovna

Malé firmy se sídlem v jiném členském státu Evropské unie, které za kalendářní rok nepřekročí obrat dvou milionů korun, by nově nemusely spadat do režimu plátců DPH. Změnu jejich postavení upraví novela zákona o DPH, kterou v úvodním kole podpořila sněmovna. Norma kromě toho také zpřesňuje podmínky, kdy bude možné uplatnit nižší sazbu DPH u staveb pro bydlení a pro sociální bydlení. Jde o rozsáhlou novelu, která obsahuje pět stovek novelizačních bodů.

 

Podle současného zákona nepodléhají povinnostem spojeným s DPH, jako jsou kontrolní hlášení či platba daně, české firmy, jejichž obrat za posledních 12 měsíců nepřekročí dva miliony korun. Firmy se sídlem v zahraničí podléhají povinnostem k DPH od prvního obchodu uskutečněného v Česku. Novela převádí do českého práva evropskou směrnici, která by měla umožnit využívat výjimku i malým firmám se sídlem v jiném členském státu EU. Směrnice zároveň umožní malým českým firmám za stejných podmínek využívat v jiných zemích EU režim neplátce DPH.

Novela také zpřesňuje podmínky, za kterých bude možné využívat nižší sazby DPH na stavební práce. Nově se pro daňové účely budou stavby posuzovat podle účelu užívání, jaký je u nich zapsaný v základních registrech. Pokud stavba ještě nebude zapsaná v katastru nemovitostí, bude se posuzovat podle projektu a stavebního povolení.

Novela naopak nijak neupravuje výši sazeb DPH. Ty se změnily v letošním roce, kdy kabinet jako součást rozpočtové konsolidace sloučil snížené sazby ve výši deset a 15 procent do jedné dvanáctiprocentní. Základní sazbu 21 procent ponechal ve stejné výši. Zároveň změnil rozložení položek v jednotlivých sazbách, ze snížené sazby vypadlo například kadeřnické a holičské služby nebo točené pivo.

 

Zákon možná zruší vracení DPH za nákup auta lidem se zdravotním postižením

Ze zákona o dani z přidané hodnoty možná zmizí ustanovení, které umožňuje vracet tuto daň lidem se zdravotním postižením za nákup motorového vozidla. Podle ministerstva financí takovéto opatření nemá oporu v žádném předpisu EU. Ministr financí Zbyněk Stanjura  dnes před poslanci odmítl, že důvodem úpravy jsou úspory. Zdravotně postiženým by se podle něj měl navýšit odpovídající příspěvek na nákup auta právě o daň z přidané hodnoty.

„Tady není žádným důvodem úspora, ale nesoulad s evropským právem,“ zdůraznil ministr. Dosavadní podoba vratky daně podle něj nevyhovovala sociálně slabším lidem, protože daň se vrací pouze při nákupu nového vozidla od plátce DPH, a nikoli za ojeté vozidlo od neplátce. Daň se tak podle něj nevracela třeba těm, kteří si takové auto koupili od jiné rodiny. Rozšíří se okruh rodin, které by mohly na tuto podporu dosáhnout, řekl. Vracení daně je navázáno na poskytnutí odpovídajícího příspěvku. Zbyněk Stanjura uvedl, že řešení by měla přinést novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Sněmovna by ji mohla projednat buď jako samostatný zákon, nebo po případné dohodě by mohl úpravu načíst někdo ve druhém čtení.

Vláda uvádí, že tato možnost se dostala do zákona ještě před vstupem ČR do EU v roce 2004 na základě požadavku ministerstva práce. Mělo to za cíl posílit sociální politiku státu vůči zdravotně postiženým. „Důvodem bylo, že tehdejší právní úprava umožňovala osvobození od cla a daně u dovezených upravených osobních automobilů, ale neumožňovala osvobození nebo neuplatnění daně u osobních automobilů pro postižené osoby vyrobených v tuzemsku. Tedy zvýhodňovala dovážená vozidla,“ stojí v důvodové zprávě.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP