Karikaturista Lubomír Lichý vystavuje v Galerii ČAK 77 právnických vtipů 

Česká advokátní komora zve všechny advokátky a advokáty i advokátní koncipienty a advokátní koncipientky na výstavu právnických vtipů dlouholetého dvorního karikaturisty Bulletinu advokacie Lubomíra Lichého. Výstavu můžete navštívit od zítřka, 13. prosince 2022 až do konce února 2023 v sídle ČAK na Národní třídě každý všední den od 8 do 17 hodin. Přijďte si pro trochu dobré nálady!

 

Kreslíř a karikaturista Lubomír Lichý se narodil 24. prosince 1945 v Banské Bystrici. Vyrůstal v Hradci Králové a kreslení se intenzivně věnoval již od dětství – odmala čmáral po všem, co bylo po ruce. Když začal jako teenager hrát na kytaru, v jeho duši se začala prát muzika s kreslením. Souboj naštěstí skončil remízou, a to bylo to nejlepší, co mohlo český kreslený humor potkat. Od té doby publikoval Lubomír Lichý v mnoha novinách a časopisech tisíce svých kreseb. K muzice si tak přidal druhého koníčka a oba jej „drží“ dodnes.

K jeho 77. narozeninám, které oslaví letos na Štědrý den, vybrala redakce Bulletinu advokacie společně s jubilantem stejný počet – 77 – jeho nejlepších kreslených vtipů, jeden za každý rok jeho „malovaného“ života v rytmu folk blues, jimž jste se mohli v průběhu let v komorovém časopise zasmát.

Při přípravě výstavy jsme našeho dvorního karikaturistu trochu vyzpovídali…

Historicky první vtip vyšel v Bulletinu advokacie v roce 1999

 


Vzpomenete si ještě na svůj první kreslený vtip?

To si vzpomenu, ale bohužel ho už nemám. Naprosto přesně vím, že to bylo v Dikobrazu v roce 1970 a já byl na něj velmi pyšný. Vtip byl beze slov a na něm poutník na poušti, který hledá vodu. Když se doplazil šťastně k pumpě, tak zjistil, že z ní místo vody padal písek. Ale doma mám schované „jeho kolegy“ z roku 1971, ty jsou také z Dikobrazu.

 

Váš první vtip pro Bulletin advokacie je z roku 1999Jak jste se ke kreslení vtipů pro BA dostal?

Tuto letitou spolupráci má na svědomí bývalý šéfredaktor Bulletinu advokacie, pan doktor Václav Mandák. S pravidelným vymýšlením advokátních témat začalo mé dálkové studium práv, které pořád ještě pokračuje…

 

Jak těžké je vytvořit ze světa plného nezáživných paragrafů něco opravdu pro zasmání?

Cartoonista“ se naučí poprat s jakoukoli lidskou činností. Pravda je, že člověk, který o advokacii a o právu nemá žádné odborné potuchy, může vyrobit odborný nesmysl, což se mi párkrát i stalo. Ale kolegyně z redakce mě včas upozornily, a tak jsme paragraf, názvosloví nebo barvu talárů včas napravili. Ale právo se stejně jako další profese a lidské činnosti točí kolem lidí a lidé jsou různí, tak jsem se s tím vždycky nějak vypořádal.

 

Kde hledáte témata vtipů pro advokáty?

Jenom naznačím – je to spojení normálních situací se světem advokacie.

 

Máte přehled o tom, kolik advokátních vtipů jste za tu dobu, kdy spolupracujete s Bulletinem advokacie, nakreslil?

Ne, to opravdu nemám, fakt nevím, jedině, že bychom ta léta vynásobili počtem vydání časopisu, ale kreslil jsem i nějaká „péefka“ a další věci, takže bych to tipnul na 250?

 

Který je Váš vůbec nejoblíbenější advokátní vtip?

Možná ten z ordinace u psychiatra, kdy se psychiatr ptá paragrafu, který u něj leží na lůžku při terapii – Tak co Vás trápí?

 

Kam chodíte pro inspiraci – máte svoji múzu, nebo nějaké místo, kde se nejlépe rodí nové nápady?

Pokud bych takové místo nebo múzu měl, tak bych je neprozradil. V té inspirační komoře by byl nával. Ve skutečnosti si musím všechno oddřít sám. Ale je fakt, že někdy stačí jen poslouchat a potom si pamatovat situace nebo slova a v klidu u stolu nápad zpracovat. Nejhorší bývá okamžik, kdy vás geniální nápad navštíví v posteli krátce před usnutím a vám se už nechce vstávat. Věříte, že ráno si vzpomenete a… nic!

 

Máte oblíbený typ humoru, který nejvíc pobaví Vás?

 Ze všeho mám nejraději černý humor.

 

Ty nejlepší vtipy, včetně těch „černých“, jsou na výstavě samozřejmě k vidění. Ale to není všechno, připravil jste pro ni další, i trojrozměrné artefakty – na co všechno se mohou návštěvníci těšit?

Lidi mohou vidět, jak vypadá opotřebovaný štětec, použitý hadr na tento štětec, pak jsem vybral na ukázku malované kameny, kterým říkám kamenorosty, a také pár historických vzpomínek na moje začátky. A nemohou také chybět některé z téměř stovky knížek, které jsem ilustroval…

 

Na jaká témata se nejvíc těšíte, tedy co kreslíte opravdu s radostí?

Vztahy v rodině, žena versus muž, děti, to je to, co přináší každodenní inspiraci a co také nejlépe známe. Nebo si to alespoň myslíme…

 

Za redakci Advokátního deníku a také všechny jeho čtenáře přejeme dlouholetému spolupracovníkovi médií ČAK k životnímu jubileu se dvěma šťastnými sedmičkami mnoho zdraví, energie, nápadů, plný pytel humoru a všudypřítomné múzy.


Redakce AD
Foto a obrázky: archiv Lubomíra Lichého

Go to TOP