Novým náměstkem VSZ v Olomouci bude od 1. září Mgr. Radek Bartoš

Novým náměstkem Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci (na snímku) se stane Mgr. Radek Bartoš, který v instituci působí přes deset let a kterého na funkci nominoval nový šéf instituce Mgr. Radim Daňhel. Oznámil to ministr spravedlnosti JUDr. Pavel Blažek, Ph.D., jenž Bartoše jmenoval s účinností od 1. září. Radek Bartoš nahradí ve funkci Mgr. Pavla Komára, který na vlastní žádost končí po výměně vrchního státního zástupce.

 

Přeji mu mnoho zdaru a pevné nervy,“ vzkázal ministr spravedlnosti novému náměstkovi Bartošovi, který se specializuje na hospodářskou a majetkovou trestnou činnost, na dohled vůči nižším státním zastupitelstvím a na legislativu.

Podle olomouckého vrchního žalobce Mgr. Radima Daňhela byla volba jeho zástupce poměrně rychlá. „Měl jsem jednak možnost se seznámit s kolegou Bartošem osobně, s jeho výstupy, s tím jak reaguje, jak je pečlivý, rychlý a jak má mimořádně dobrou pověst u všech svých kolegů….Tím pádem se pro mne velmi brzy po mém jmenování stal vlastně jedinou volbou. Byl jsem velmi rád, že na mou nabídku kývnul, že se rozhodl být náměstkem někoho, koho v podstatě neznal. A jsem také rád, že pan ministr mému návrhu vyhověl a s velkým napětím jsem čekal na dnešní den, jak bude rozhodnuto,“ řekl dnes Daňhel.

Podle něj je výhodou, že se jeho náměstkem stal někdo přímo z úřadu. „Je to výhoda určitě z toho důvodu, že se tím dává najevo, že je jakási kontinuita v tom úřadě. Mám za to, že justice obecně v širším slova smyslu, tím pádem i státní zastupitelství, by měly být v zásadě konzervativní, nemělo by tam docházet k prudkým a radikálním změnám. A v tomto smyslu je to určitě výhoda, která je pro mne v tento okamžik zcela zásadní,“ doplnil olomoucký vrchní státní zástupce. Nový náměstek Bartoš, který byl dosud na VSZ v Olomouci ředitelem odboru trestního řízení, by měl nyní podle něj navrhnout svého nástupce.

Absolvent Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Mgr. Radek Bartoš nejdříve krátce působil jako advokátní koncipient, následně byl čekatelem u ostravského krajského státního zastupitelství. Jako státní zástupce pracoval nejprve u Okresního státního zastupitelství v Olomouci a následně také v olomoucké pobočce Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Na VSZ začínal v roce 2011 v odboru trestního řízení, který od roku 2019 vedl. V mezičase pracoval v odboru závažné hospodářské a finanční kriminality.

Nástup nového náměstka završí personální změny na VSZ, které začaly v únoru rezignací bývalého vrchního žalobce JUDr. Ivo Ištvana. Dosavadní náměstek Komár oznámil svůj odchod z funkce před příchodem Ištvanova nástupce Daňhela, bývalého okresního státního zástupce v Kroměříži. Ten stojí v čele VSZ od poloviny července, ministru Blažkovi ho navrhl nejvyšší státní zástupce JUDr. Igor Stříž.

Předchozího šéfa olomouckého VSZ Ištvana ministr Blažek dlouhodobě kritizoval. V červenci zveřejnil výsledky analýzy, která podle ministerstva odhalila zásadní nedostatky jak v hospodaření, tak i v efektivitě olomouckého úřadu. Ištvan od dubna přešel jako státní zástupce na Nejvyšší státní zastupitelství. Ministerskou analýzu zpochybnil.


Zdroj: ČTK; verejnazaloba.cz
Foto: verejnazaloba.cz

Go to TOP