V ČR vznikly nové mezinárodní gangy převaděčů, Češi v nich dělali řidiče
V Česku loni vznikly nové mezinárodní skupiny zaměřené na nelegální migraci. Sociálně slabí Češi v nich působili jako řidiči nebo sháněli vozidla. Dalšími členy gangů byli cizinci z Ukrajiny, Sýrie a Vietnamu s dlouhodobým nebo trvalým pobytem na českém území. Česko pro uprchlíky i nadále zůstávalo zejména tranzitní zemí, uvedla ve výroční zprávě Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).
„Mezi nejčastěji zajištěné nelegální migranty v ČR patří státní příslušníci Afghánistánu, Sýrie, Maroka. Stoupl také zájem o převozy osob z Vietnamu,“ uvedla centrála.
K tomu, že ČR pro většinu migrantů ani loni nepředstavovala cíl jejich cesty, přispívalo podle NCOZ dodržování přísných podmínek azylového řízení a méně lukrativní systém sociálních dávek.
Převáděči stále používají pro přepravu migrantů hlavně kamiony, případně osobní auta.
Případy dovozu pracovní síly do Česka byly loni podobné jako v předchozích letech. „Stále bylo významným činitelem tzv. agenturní zaměstnávání a aktivity právnických osob, které mají povolení ministerstva práce a sociálních věcí ke zprostředkování práce,“ napsala centrála. Zájemci o práci v ČR pocházeli z Rumunska, Bulharska, Filipín, Mongolska a Nepálu.
Na obstarávání padělaných nebo pozměněných dokladů cizincům se v Česku i loni podílely mezinárodní cizojazyčné organizované skupiny. „Tato činnost je doménou zejména ukrajinské komunity. Nejvíce zneužívanými doklady byly rumunské a litevské doklady totožnosti, které byly převážně zneužívány občany Ukrajiny, zejména pro účely nelegálního zaměstnávání, neboť ukrajinští státní příslušníci mohou na území ČR přicestovat legálně díky bezvízovému styku na biometrický doklad totožnosti,“ uzavřela NCOZ.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.cz