MF připraví novelu zákona o rozpočtu, ale nejdříve v červenci

Ministerstvo financí připraví novelu zákona o státním rozpočtu, ale ne dříve než v červenci. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura. Nyní je totiž podle něj ve hře příliš mnoho neznámých, dramaticky zvyšovat zadlužení státu ale nechce.

Ministr financí v tuto chvíli ani neví, zda se podaří udržet letošní deficit rozpočtu pod 300 miliardami Kč. „Nepředpokládám manévr, že vláda zvýší dluh o 100 nebo 150 miliard korun,“ uvedl. Ministr sdělil, že v novele počítá se zvýšením sociálních transferů kvůli dopadům rostoucích cen energií na domácnosti. „Proto odmítáme plošná opatření, která jsou nejdražší a pomáhají i lidem, kteří to moc nepotřebují. Chceme se zaměřit na cílenou pomoc lidem, kteří jsou na tom špatně,“ dodal.

Pro příští rok očekává vyšší výdaje na obranu. Připomněl závazek investovat dvě procenta HDP do roku 2025. Prioritou vlády je vzdělávání. „Musí pokračovat trend snižování dluhu státního rozpočtu. Nevylučuji ale, že tempo bude nižší, než jsme očekávali před 24. únorem,“ doplnil ministr Stanjura. Právě 24. února začala ruská invaze na Ukrajinu.

Koaliční vládě se podařilo v březnu ve Sněmovně prosadit svůj první státní rozpočet. Počítá se schodkem 280 miliard korun. Premiér Fiala počátkem března nevyloučil, že rozpočet bude muset přepracovat v souvislosti s dopady ruské invaze na Ukrajinu.

Zdroj: ČT1; ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP