Ombudsman vydal praktickou příručku pro rodiče-zaměstnance

Praktická příručka práva na rovné zacházení pro rodiče na pracovním trhu, kterou v těchto dnech vydala Kancelář veřejného ochránce práv, se chronologicky věnuje otázkám zaměstnávání od nástupu až po skončení pracovního poměru. Je tak vlastně užitečná pro všechny zaměstnance. Ti se z ní mohou dozvědět i to, jak se v konfliktních situacích bránit. V příručce jsou uvedeny ilustrační příklady, které pomáhají lépe pochopit základní principy a právní pravidla, i případy z praxe ochránce shromážděné v průběhu posledních dvanácti let.

 

Každoročně se na veřejného ochránce práv obracejí lidé, kteří se cítí být diskriminováni z důvodu rodičovství. Ombudsman rodičům poskytuje metodickou pomoc. Mnohým z nich totiž k řešení situace stačí, pokud se v nastalé situaci zvládnou lépe zorientovat či načerpat argumenty pro jednání se zaměstnavatelem. Právě takovým lidem ochránce směřuje tuto příručku.

Věřím, že spolu se stručnými doporučeními pro rodiče na pracovním trhu bude celá příručka sloužit zaměstnancům napříč odvětvími, aby byli schopni lépe reagovat na události v zaměstnání a zorientovali se ve svých právech, stejně jako v jejich limitech. Doufám, že bude tento text sloužit všem rodičům, kteří slaďují pracovní život s tím soukromým, aby se seznámili s problematikou rovného zacházení tak, jak se projevuje v práci ochránce a v podnětech, se kterými se na mě stěžovatelé obracejí,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.

 

K tématu rodičů na pracovním trhu Kancelář veřejného ochránce práv připravila také dva podcasty – první z nich nabídla ve čtvrtek 17. února, a facebookový seriál, který bude zveřejňován vždy v pátek.

 

 

 

Zdroj: Kancelář veřejného ochránce práv
Foto: canva.com

Go to TOP